Популярні продукти

DHA-кислота: <br>їжа для нашого розуму

DHA-кислота:
їжа для нашого розуму

Читати 7 хвилин

Головні тезиси

 • Наш мозок майже на 60% складається з жирів і особливо збагачений Омега-3 кислотами (EPA і DHA). Серед них DHA — найважливіша.
 • Оскільки мозок формується ще в утробі матері, вживання Омега-3 під час вагітності та лактації грає ключову роль для розумового і поведінкового розвитку дитини.
 • Більш високі рівні жирних кислот в організмі, особливо DHA, пов'язані з успішністю в навчанні і зниженням проблем у поведінці у дітей. 
 • Ризик розвитку хвороби Альцгеймера менше у тих, хто підтримував найвищий рівень DHA в крові.

Наш мозок майже на 60% складається з жирів і особливо збагачений Омега-3 кислотами (EPA і DHA). Вони життєво необхідні для нормального функціонування і розвитку мозку протягом усього життя. Але ці жирні кислоти не виробляються в організмі самостійно. Тому ми повинні отримувати їх з їжею або харчовими добавками.

 1. Що таке DHA?
 2. Чому DHA необхідна під час вагітності?
 3. Чим Омега-3 корисні в дитинстві?
 4. Пластичність мозку: роль DHA

 

Що таке DHA?

DHA — найважливіша з Омега-3 кислот. Вона відіграє ключову роль у формуванні та роботі центральної нервової системи. Це основний компонент нейронних клітин, що сприяє передачі нервових імпульсів і впливає на когнітивні функції. Саме DHA-кислота становить 10-20% від усіх жирів у мозку.

Д. Перлмуттер, член Американської колегії харчування і невролог першої категорії, акцентує: «DHA — це один з найбільш добре описаних скарбів, здатних захистити мозок».

Mind blowing fact: DHA-кислота вплинула на еволюцію людського мозку.

Попередники Homo sapiens перекочували з савани ближче до води і почали споживати жирну рибу — головне джерело DHA. Ці зміни у способі життя збіглися з покращенням властивостей мозку.

Чому DHA необхідна під час вагітності?

Середина вагітності — найактивніший період, коли DHA-кислота накопичується в мозку дитини. Зростання мозку сповільнюється в дитинстві і завершується в дошкільному віці, до 5-6 років.

Оскільки мозок формується ще в утробі матері, вживання Омега-3 під час вагітності та лактації грає ключову роль для розумового і поведінкового розвитку дитини. Результати дослідження5 показують: інтелект у віці 4 років вище у тих дітей, чиї мами приймали добавки риб'ячого жиру в період вагітності та годування груддю.

 

Чим Омега-3 корисні в дитинстві?

 • Покращують пам'ять, концентрацію, здатність до навчання і соціальні навички.

 • Знижують симптоми СДУГ: зменшують гіперактивність та неуважність, знижують тривожність і агресію.

За даними1 Оксфордського університету, більш високі рівні жирних кислот в організмі, особливо DHA, пов'язані з покращенням успішності і зниженням проблем у поведінці у дітей. 

Пластичність мозку: роль DHA

Впевнені, що тобі хоча б раз доводилося чути фразу: «Нервові клітини не відновлюються». Виявляється, що це не так.

Девід Перлмуттер у своїй книзі-бестселері «Їжа і мозок» розповідає, що ми не приречені завжди жити з тими нейронами (нервовими клітинами), з якими народилися, або які розвинулися в ранньому дитинстві. Протягом усього життя ми можемо створювати нові. 

Це означає, що мозок дає можливість покращувати наші розумові здібності аж до глибокої старості, і навіть — до самої смерті. Як це працює?

Вся справа в білку BDNF. Його головне завдання — брати участь у створенні нових нейронів, захищати вже існуючі і забезпечувати їх виживання. 

Також BDNF допомагає нейронам з'єднуватися одне з одним — завдяки цьому, наприклад, ми можемо аналізувати інформацію і навчатися новому. Нестача таких білків пов'язана з ризиком хвороби Альцгеймера і депресією.

І тут на допомогу приходить DHA-кислота. Вона допомагає регулювати створення клітин мозку, при цьому покращуючи їх роботу.

Іншими словами — DHA піклується про здоров'я мозку і робить так, щоб наші гени виробляли важливий білок BDNF.

За результатами дослідження2, дієтичні добавки з DHA протягом шести місяців поліпшили епізодичну і робочу пам'ять у здорових дорослих у віці від 18 до 45 років.

Також під час Фремінгемського дослідження3 вчені з'ясували, що ризик розвитку хвороби Альцгеймера менше у тих, хто підтримував найвищий рівень DHA в крові.

А в 2016 році масштабне дослідження4, в якому були охоплені 180 тисяч учасників, підтвердило ці висновки: DHA морського походження пов'язана з більш низьким ризиком когнітивних порушень.

Було б неправильно розглядати наш мозок як скам'янілу статую, з якою нічого не можна зробити. Його особливість у постійній гнучкості — здатності змінюватися на всіх етапах життя. Це м'яз, який можна тренувати — краще концентруватися або швидше запам'ятовувати інформацію.

Як цього досягти?

Займайся фізичною активністю, уникай швидких вуглеводів і підтримуй баланс жирних кислот.

З останнім пунктом допоможе впоратися Омега-3 з Тунця. Це унікальний продукт з найвищим вмістом DHA в природі — 25%. Стимулятор мозкової активності і твій помічник по завоюванню світу.

Дослідження

 1. University of Oxford. Low omega-3 could explain why some children struggle with reading.  
 2. Welma Stonehouse , Cathryn A Conlon, John Podd, Stephen R Hill, Anne M Minihane, Crystal Haskell, David Kennedy. DHA supplementation improved both memory and reaction time in healthy young adults: a randomized controlled trial. 
 3. Ernst J Schaefer, Vanina Bongard, Alexa S Beiser, Stefania Lamon-Fava, Sander J Robins, Rhoda Au, Katherine L Tucker, David J Kyle, Peter W F Wilson, Philip A Wolf. Plasma phosphatidylcholine docosahexaenoic acid content and risk of dementia and Alzheimer disease: the Framingham Heart Study.  
 4. Yu Zhang, Jingnan Chen, Jieni Qiu,Yingjun Li, Jianbing Wang, Jingjing Jiao. Intakes of fish and polyunsaturated fatty acids and mild-to-severe cognitive impairment risks: a dose-response meta-analysis of 21 cohort studies.
 5. Ingrid B Helland, Lars Smith, Kristin Saarem, Ola D Saugstad, Christian A Drevon. Maternal supplementation with very-long-chain n-3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children's IQ at 4 years of age.