Усе, що ти хотіла знати про Колаген
Волосся, шкіра, нігті та суглоби — всі тільки й говорять про те, для чого потрібен Колаген. Що не дивно, адже це наш основний структурний білок. Але як саме він працює? Чому твій результат від прийому може бути іншим, ніж у твоєї подруги? Який Колаген врешті-решт обрати? Не будемо тягнути і відповідаємо на все-все разом із фуд-терапевтом Анастасією Голобородько.
– Що таке колаген?
Якщо на запитання, що таке колаген для організму відповісти коротко, то це найпоширеніший білок у нашому тілі. Він допомагає зміцнювати сполучну тканину, підтримувати оптимальну вологість і пружність шкіри. Саме завдяки цим властивостям колагену покращується стан зв'язок, стінок судин, кісток і зубів, шкіри та волосся.
— Для чого пити Колаген?
Організм виробляє його самостійно, та після 20 років він виробляє його на 1% менше щороку. Тож з часом виходить, що тіло не в змозі замінити колаген, який ми витрачаємо, так само швидко, як він руйнується. Звідси й перші зморшки та втрата пружності.
— Що знижує рівень колагену та як це виправити?
Тут дві основні причини: вік і шкідливі звички. І якщо на вікові зміни ми не можемо вплинути, а тільки корегувати їх, то раціон і спосіб життя повністю нам підвладні. Розберемо детальніше кожен із факторів:
Хронічний стрес і дефіцит сну
Сон — найголовніший спосіб організму відпочити та відновити ресурс. І коли його стає замало чи якість сну погана — привіт, виснаження та все менше вироблення колагену. Те ж саме зі стресом.
Як зарадити? Допомагає медитація та дихальні практики, розмови з подружками, психотерапевт — кожній своє. Важливо не боятися пробувати різні методи для заспокоєння та обирати те, що ближче.
Кілька важливих порад для сну:
— спимо у повній темряві (тоді гормони краще працюють);
— у прохолодній, провітреній кімнаті;
— на зручній подушці;
— у зручному одязі.
Паління та надлишок алкоголю
Ти неодноразово чула про негативний вплив цих звичок. Окрім цього, вони ще й призводять до втрати нашого природного колагену та його функцій. Тому, якщо хочеш красиву пружну шкіру — краще не зловживати.
Дефіцит вітамінів і мінералів
Якщо організму не вистачає важливих макро- та мікронутрієнтів, не варто сподіватися, що властивості Колагену зроблять чудо.
Часто в погоні за «ідеальними» параметрами ми панічно намагаємося «покращити» свій раціон і некоректно збираємо харчову тарілку. Відмова від вуглеводів, маленькі порції та салат на обід і вечерю — ненайкраща стратегія для схуднення. Тіло починає брати в розхід власні білки, м’язова тканина і колаген будуть втрачатися, а жири… що ж, жири підуть в останню чергу.
Тому закарбовуємо раз і назавжди: обмежувальні раціони — зло для здоров'я та одна із причин, чому Колаген може не дати той ефект, який очікуєш. Спочатку ми маємо отримувати якомога більше корисних компонентів з їжі, і вже потім — нашаровувати все інше.
Добавки будуть працювати, коли відкорегована харчова тарілка.
Надлишок солодкого та простих вуглеводів у раціоні
Ми вже знаємо, що таке колаген у шкірі — компонент, який відповідає за її пружність та еластичність. А цукор не лише руйнує колаген, а й погіршує його якість — міцні волокна перетворюються в ослаблені. І йдеться не тільки про надмірну кількість мафінів чи інших улюблених десертів, а й навіть про черговість продуктів під час сніданку чи обіду. Так, наприклад, надважливо починати прийом їжі саме із білків чи жирів, а вже потім, якщо хочеться, додавати швидкі вуглеводи.
Гіперінсоляція
Довге перебування під прямими сонячними променями, мабуть, чи не найбільше впливає на руйнування колагену. Для прикладу: ти регулярно пропивала Колаген впродовж 3-х місяців, потім поїхала на море та щедро засмагала, щоб отримати той самий бронзовий відтінок шкіри. Що в результаті? Те, для чого ти пила Колаген, зведено майже до нуля.
Захворювання ШКТ, дефіцит естрогенів і гормонів щитоподібної залози
Перед прийомом добавки, запитай себе, як давно ти робила чекап організму? Чи здорові твої шлунок і кишківник? Що із запальними процесами?
Коли є гострі стани (гастрити, цистити та інші -ити) — жоден Колаген не стане чарівною пігулкою та не виконає своїх функцій. Ми можемо пити його впродовж 2-3 місяців і не бачити результату. А річ у тім, що в організмі колаген розщеплюється на амінокислоти, і тіло спочатку буде застосовувати їх там, де потрібно більше: у вистилку шлунку, в недоліковані травми, для відновлення м'язів. І лише коли зсередини буде достатньо, ми побачимо результат ззовні.
Тож спочатку робимо чекап і переконуємося, що все гаразд, потім додаємо вітаміни та добавки.
— Як довго приймати Колаген, щоб побачити ефект?
Звісно, все індивідуально, але перші зміни можна помітити за 3 тижні. Це стандартний період, за який тіло починає реагувати на зміни: чи то добавки, чи йога.
Та інколи потрібно почекати трішки довше. Наші системи доволі повільні, і їм треба зрозуміти, що за компонент поступає до організму та що з ним робити.
Ми в Perla Helsa рекомендуємо пропивати Колаген курсом: 3 місяці, потім зробити перерву 3 місяці й повторити. Після 45 років: 6 місяців прийому з перервою 2 місяці. Дозування для відчутного ефекту: 5 г на день — це один наш стік. Якщо потрібен швидший результат, збільш дозування до 10 г на день — два стіки.
— Коли Колаген працює краще?
Найкращий спосіб прийому Колагену — натще зранку. Можна також в ранкове смузі з ягодами. Так, властивості Колагену будуть залучені на повну, адже засвоєння в такому разі найвище. Та, якщо раптом ти не встигаєш випити до сніданку — спокійно додавай впродовж дня до напоїв чи страв.
До речі, Колаген може бути в нагоді також у ролі передсніданку. Наприклад, якщо ти любиш тренуватися зранку та не любиш перед тим повноцінно снідати — випий Колаген. Порція білка додасть енергії та сил, і ШКТ теж почне працювати. Але одним стіком тут вже не обійтися — візьми два чи три.
Також є опція приймати за 2-4 години після вечері. Для чого потрібно пити Колаген на ніч? Так він теж буде чудово засвоюватися. А ще невелика порція білка допоможе вгамувати гормони стресу, що однозначно плюс.
— Чи можливо побачити рівень колагену з допомогою аналізів?
Можна орієнтуватися на рівень загального білка, а також корисною є копрограма — аналіз стулу з останніх 70 см кишківника. Вона якраз покаже, як працює твоя підшлункова, чи засвоюються корисні елементи тощо.
— Кому може не підійти Колаген?
Попри всі корисні властивості Колагену, є кілька причин, коли він може не підійти.
Найперше, тим, хто не толерує м’ясо: з етичних чи медичних причин. Адже Колаген — це тваринний білок. По-друге, якщо слизова не в хорошому стані (гастрит, хелікобактер тощо). А також не можна виключати індивідуальні реакції: людині може не підходити якийсь конкретний тип колагену від конкретного виробника.
— Чи потрібно для засвоєння разом із Колагеном приймати Вітамін С?
Вітамін С справді посилює синтез власного колагену в організмі людини. Але зовсім не обов'язково додатково щось приймати для кращого засвоєння добавки Колагену. Головне — обрати морський колаген саме в пептидній формі, адже він засвоюється найкраще.
Пептидна форма — це повністю гідролізований колаген, який краще всмоктується в кровотік. А отже більше шансів отримати бажаний результат.
— А для чого потрібно пити Колаген, коли є холодець?
Чи можна замінити добавку Колагену на холодець? Можна. Але запитання в тому, чи ти зможеш їсти його аж так багато натще щоранку?
Добавки — це часто та ж їжа, але з якої виокремили найкорисніше та посилили дозування.
— Чи може організм звикнути до добавки та перестати виробляти колаген самостійно?
Тут все просто: це міф, і неможливо на біохімічному рівні. Тож жодних звикань. Додаючи Колаген до раціону у вигляді добавок, ти лише допомагаєш організму та підтримуєш свої здоров'я та красу.
— Яка різниця між тваринним і морським Колагеном?
Функція, яку виконує колаген, — це зміцнення тканин, завдяки чому вони стають більш пружними та еластичними. Тож будь-який колаген буде корисним. Але усе, що з моря та океану, легше засвоюється. Так, Морський Колаген за біохімічним складом найбільше подібний до нашого та засвоюється в організмі на понад 90% (на відмінну від тваринного, який засвоюється лише до 70%). Тому ми в Perla Helsa обрали саме цю сировину у формі пептидів.
Та, крім сировини, коли ти обираєш Колаген, важливо звертати увагу й на виробника. Який у нього склад продукту, чи є домішки тощо.
Наприклад, у Колагені Perla Helsa в складі лише 100% пептиди морського колагену I типу (Франція). А отже він добре засвоюється та дає бажаний результат, як от пружність шкіри, зміцнення нігтів, кісток і волосся, зменшення болю в суглобах, покращення метаболізму.
Якщо у тебе виникли запитання, ти хочеш більше дізнатися, що це таке колаген, для чого потрібно його пити — напиши нам у директ @perlahelsa.