Головні тези:
• Вода – це основа здорового організму.
• Регулярне вживання води допомагає покращити когнітивні функції та зменшує рівень стресу.
• Щоб сформувати корисну звичку пити воду, варто носити з собою пляшку, додавати до води фрукти та поєднувати питний режим із щоденною рутиною.
Тіло людини на 60-65% складається із води. Вона допомагає регулювати температуру тіла, перетравлювати їжу, бере участь в амортизації суглобів та тканин та ще багато іншого. Особливо важливо випивати добову норму води в спекотну погоду та у дні занять спортом, щоб уникнути зневоднення.
Люди, у яких добове споживання води менше, ніж потрібно організму, потрапляють у групу ризику для виникнення наступних проблем:
• камені в нирках
• закреп
• інфекції сечовивідних шляхів
• головні болі.
Для активного та здорового життя важливо підтримувати достатній рівень гідратації. Скільки треба пити води саме тобі? Давай знайдемо відповідь на це питання разом!
Чому важливо пити чисту воду?
Чай, кава, соки, газовані напої – вживаючи їх, багато людей вважають, що випивають норму рідини на день. Але якщо вода зволожує наш організм та допомагає злагоджено виконувати роботу, то рідини з високим вмістом цукру чи кофеїну мають інший вплив.
Головна причина, чому не варто вживати газовані напої – виснаження мінералів. Разом з такими рідинами в організм потрапляє надлишковий цукор, штучні ароматизатори та підсолоджувачі. Організм мусить нейтралізувати ці речовини, для чого використовує магній та калій. У підсумку це може призвести до дефіциту цих важливих мікроелементів. Фосфорна кислота, яка також часто міститься у складі, впливає на баланс кальцію в організмі. Через це можуть псуватися зуби та кістки.
Ще одні напої, які часто використовують як замінники води – кава та чай. Для багатьох людей це улюблений ритуал – випити чашечку кави зранку, щоб прокинутися. Насправді кофеїн сприяє зневодненню і це зовсім не те, чого тіло потребує після пробудження. Щоб забезпечити норму води на день для людини та справді допомогти організму, розпочни ранок зі склянки теплої води.
Що ж не так з чаєм? Багато людей не знають, що чай, особливо чорний та зелений, так само містить кофеїн. Крім того, він має сечогінний ефект, що може сприяти зневодненню організму.
Якщо ти майже не вживаєш чистої води, а добираєш норму споживання рідини завдяки різноманітним напоям, варто це змінити. Розповідаємо чому.
Регулярний прийом добової норми води для людини має величезне значення для злагодженої роботи організму. Яке саме?
• Завдяки воді у нас достатньо слини для того, щоб розщеплювати тверду їжу та підтримувати здоровʼя ротової порожнини.
• Вода допомагає регулювати температуру тіла.
• Навіть для амортизації суглобів, спинного мозку та тканин важливо вживати добову норму води.
• Вода бере участь у виведенні відходів з організму через потовиділення, сечовиділення та дефекацію.
• Питна вода під час чи після прийому їжі допомагає легше розщеплювати їжу.
Існує дослідження, яке стверджує, що достатній рівень гідратації важливий навіть для когнітивних функцій людини. Ковток води здатний позитивно вплинути на твою концентрацію, уважність та короткотривалу памʼять.
Зневоднення також відображається на шкірі – робить її сухою та знижує здатність до регенерації. Як можна ще потурбуватися про стан шкіри, крім достатнього вживання води? Додай до своїх ритуалів прийом колагену від Perla Helsa, щоб твоя шкіра завжди була зволоженою та еластичною!

Як розрахувати денну норму води?
Бути уважним до того, скільки на день потрібно пити води – запорука хорошого самопочуття. Варто додати більше контролю до цього процесу, якщо ти рідко відчуваєш спрагу та вживаєш замало рідини щодня.
Фактори, які впливають на потребу у воді
Усі ми різні, тому розрахувати оптимальну норму води на день може бути дещо складно. Спробуємо зробити це разом за спрощеною схемою.
Вважається, що людині необхідно випивати 30-40 мл води на кожен кілограм ваги. Отож, маємо формулу:

Якщо ти тренуєшся, Американський коледж спортивної медицини рекомендує додавати приблизно 365 мл (0,365 літра) рідини до твоєї норми води на день за кожні 30 хвилин вправ.
Звичайно, це лише приблизні дані, на які ти можеш орієнтуватися. Щоб ідеально визначити, скільки потрібно пити води саме тобі, необхідно враховувати безліч факторів:
• твою стать
• твій вік
• стиль харчування
• температуру тіла
• особливості метаболізму
• наявні захворювання
• фізичну активність.
Рекомендації щодо питного режиму для особливих випадків
Існують випадки, коли достатня гідратація організму стає ще більш важливою. Розглянемо деякі з них.
• Вагітність. Норма води на день для вагітної жінки – 6-8 середніх (200 мл) стаканів рідини або 1,6 літра. У цей показник входить кава та чай, але рекомендують робити акцент саме на вживанні чистої води. У період вагітності особливо важливо випивати добову норму води, адже вона сприяє утворенню амніотичної рідини навколо плода.
• При отруєнні також важливо пити багато води, щоб запобігти зневодненню та допомогти організму швидше вивести токсини. У таких випадках дорослим рекомендується пити 2,5–3 літри води на день, а при важкому зневодненні – ще більше. Важливо не вживати рідину великими об'ємами одразу, щоб не викликати блювоту.
• При ГРВІ, грипі, застуді організм активно бореться з інфекцією, що супроводжується підвищеною температурою та потовиділенням. Норма води для хворої дорослої людини – 2,5-3,5 літри на добу. При температурі тіла 38 градусів та вище бажано пити 250 мл води щогодини.
• Мало хто знає, але вода допомагає навіть при стресі. Вона допомагає підтримувати нормальний рівень кортизолу (гормону стресу), що може покращити загальне самопочуття.
Як правильно пити воду протягом дня?
Може здаватися, що вживати норму питної води на день зовсім не складно. І це справді так, коли це стає звичкою. Поки це не так, пропонуємо скористатися наступними порадами.
• Додай до води фрукти. Лимон, лайм та апельсини – перевірений спосіб, щоб зробити смак води цікавішим. Оригінальніші варіанти – огірок, кавун, полуниця та зелень.
• Поєднай звичку пити воду з рутиною. Наприклад, випивай склянку води кожного разу, коли починаєш дивитися улюблений серіал.
• Бери пляшку з водою з собою. Вдома можна легко вживати достатню кількість води, але набагато складніше це робити тоді, коли у тебе активний день. Якщо пляшка води завжди з тобою, це буде значно легше.

Міфи та правда про питний режим
Пиття води – звичний ритуал для кожного з нас, який необхідний для підтримки здоровʼя. Але навіть щодо цього існує багато міфів, які можуть впливати на твій питний режим.
Міф 1. Вода допомагає схуднути.
Дослідження 2013 року показало, що це твердження правдиве лише в тому випадку, коли вживання води є частиною плану зі схуднення. Також це може допомогти схуднути, якщо до того людина вживала переважно газовані напої з великим вмістом цукру. У всіх інших випадках – важливо випивати добову норму води, але надлишок теж не буде корисним.
Міф 2. Якщо ти не хочеш пити, значить гідратація організму достатня.
Насправді рівень рідини в організмі може знизитися на 2-3% від ваги твого тіла ще до того, як ти зрозумієш, що хочеш пити. Отже, необхідно періодично вживати воду, незалежно від наявності спраги.
Міф 3. Ти не можеш випити більше, ніж потрібно організму.
Скільки максимум води можна пити на день? У кожного цей показник різний, але варто дотримуватися добової норми води. Інколи людина може вживати більше рідини, ніж їй потрібно випити на день. Це може призвести до гіпонатріємії – стан, при якому рівень натрію в організмі критично низький. Це стається через те, що надлишкова рідина в організмі вимиває цей мікроелемент.
На щастя, це стається досить рідко, адже у здорових людей нирки вчасно виводять зайву рідину, щоб підтримувати правильний баланс електролітів.
Випивай достатню кількість води, щоб почуватися енергійною. Підтримати твоє здоровʼя допоможуть вітаміни від Perla Helsa. За безкоштовною консультацією пиши нам на сайті або у директ.