Популярні продукти

Сезонна депресія: як вона з’являється та як її побороти?

Сезонна депресія: як вона з’являється та як її побороти?

Читати 5 хвилин

Головні тезиси

  • Сезонна депресія – ненависний похмурий стан, який створює сама матінка-природа кожної осені-зими
  • У зв’язку зі слабким станом набір до 2 або 3 кілограм за зиму вважається нормою
  • Вітаміни неможливо отримати в достатній кількості виключно з їжі, навіть при правильному харчуванні

Тобі знайоме відчуття: все більше втомлюєшся в ці дні. Печиво або шматочок тортика з високим вмістом вуглеводів звучить краще, ніж зависати з подругами в кафе. Твій сексуальний апетит може бути на дієті або навіть оголосити голодування. Важче вставати з ліжка, а коли це робиш, то настрій не рятує навіть ароматна кава з улюбленої кав’ярні. В цій статті ми розповімо тобі про сезонну депресію: причини виникнення та як її уникнути. Найцікавіше далі.

  1. Що таке сезонна депресія та як вона виникає? 
  2. Три безпрограшні кроки в боротьбі з сезонною депресією
  3. Який Вітамін врятує від сезонної депресії?

 

Що таке сезонна депресія та як вона виникає?

Знайомся! Сезонна депресія – ненависний похмурий стан, який створює сама матінка-природа кожної осені-зими. 

Термін дії: починається приблизно в жовтні, а потім чарівно закінчується до квітня з весняною відлигою. 

Для більшості людей це проявляється у вигляді зимового занепаду, відчуття «не можу дочекатися кінця зими», яке викликає легку, але керовану млявість і тягу до їжі. Та близько третини жінок мають важчу форму зимової депресії – сезонний афективний розлад, який зазвичай діагностується після, принаймні, двох років поспіль інтенсивних симптомів.

«Людині з зимовою депресією іноді може бути важко прокидатися або вставати з ліжка, хтось із сезонним афективним розладом не може навіть елементарно прийти на роботу», – стверджує доктор філософії, директор Програми зимової депресії в Нью-Йорку. 

Також, у зв’язку зі слабким станом набір до 2 або 3 кілограм за зиму вважається нормою, але з повномасштабним розладом збільшення ваги може бути далеко невтішне.

У будь-якому випадку, це пов’язано з однією і тією ж причиною: чутливість до нестачі сонячного світла, яка виникає через «коротші» дні зими і порушує наш циркадний ритм або внутрішній біологічний годинник. Ступінь цієї чутливості і, як наслідок, тяжкість зимової депресії, значною мірою залежить від конкретної комбінації факторів – нашої географії, генетики та індивідуальних хімічних процесів мозку. 

При сезонному афективному розладі нестача сонячного світла змушує мозок працювати понаднормово, виробляючи мелатонін, (гормон, який регулює годинник і режим сну), а також гормон, який пов’язаний з депресією. Звідси й порушення сну, роздратування та глибоке почуття нікчемності. 

Тільки без паніки, такий меланхолійний стан можна побороти простими речами.

 

Три безпрограшні кроки в боротьбі з сезонною депресією

Спорт – це наше все!

Більше часу проводь на вулиці, аби рівень фізичної активності не знижувався. Ходьба під улюблені треки або аудіокнигу додасть позитиву в прогулянці.

Рух твого тіла буде конкурувати з тенденцією бути млявим і створить хорошу хімію мозку.

Якщо відчуваєш себе більш авантюрною – покатайся на лижах або ковзанах, аби максимально використати холодну пору року.

Створюй соціальні ситуації

Авжеж, холодні місяці тільки посилюють наше бажання залишатися вдома та сховатись під теплу ковдру, а це призводить до зменшення соціальної взаємодії. Психологи рекомендують регулярно спілкуватися з друзями та сім’єю. Соціальна взаємодія може допомогти підняти настрій.

Також, створення нових соціальних зобов’язань мотивують нас. Все, що змушує нас займатися поза межами нашої самосвідомості, активізує нейронні зв’язки та активно бореться з сезонною депресією.

Видозміни харчування (сезонні продукти + вітаміни) 

Скористайся благами природи та багатим асортиментом супермаркетів, аби поповнити свій кошик корисними продуктами. 

Банани містять серотонін, який допомагає боротись із дратівливістю. Арахіс багатий вітамінами та корисними речовинами, які активізують роботу мозку. Авокадо та курятина збагатять твій організм тирозином, що відповідає за продуктивність нашого мозку, а різноманітні натуральні соки регулюють роботу всього організму та тонізують його. 

 

Який Вітамін врятує від сезонної депресії?

Відомо, що вітаміни неможливо отримати в достатній кількості виключно з їжі, навіть при правильному харчуванні, тому без вітамінних комплексів просто не обійтись.

Першочерговим рятівником від поганого настрою є Вітамін D3 від Perla Helsa. Він впливає на більш ніж 3000 процесів в організмі та входить в топ-3 добавок для імунітету. Важливий для волосся, шкіри, серця, гарного настрою, сну і балансу гормонів. За даними досліджень, в Україні дефіцит Вітаміну D мають 92 % дітей і 82 % дорослих.

Також провідні фахівці рекомендують Омега-3 від Perla Helsa™ (поліненасичені жирні кислоти) в якості додаткової терапії при великому депресивному розладі. Головним джерелом незамінних жирних кислот Омега-3 – риб'ячий жир. 

А ми вже знаємо, що Вітамін D3 і Омега-3 – дуже гармонійний дует, оскільки Вітамін D3 – це жиророзчинний вітамін, Омега-3 покращує його засвоюваність. 

Зима – прекрасна пора року, тому цінуй кожен день, і як тільки сонячні промені проб’ються крізь похмурі хмари – не сиди вдома перед серіалом, одягайся тепліше та гоу на прогулянку з прекрасним настроєм до сонечка!