Профілактика застуди та грипу: поради нутриціолога
Головні тези:
• Профілактика грипу та ГРВІ — це комплексний підхід та step-by-step система для підтримки організму.
• Вітамін С — один із найбільш нестійких вітамінів, який починає руйнуватися при температурі 60 градусів.
• Збалансоване та різноманітне харчування — найкраща профілактика.
• Більшість необхідних вітамінів ми отримуємо, коли харчуємося різноманітними та корисними продуктами.
• Дефіцит вітаміну D є у 90% населення України.
Помічала, що, як тільки температура на вулиці опускається нижче 0°C, ми звідусіль починаємо чути одне й те саме слово — профілактика? Бабуся нагадує вдягти шапку, блогерка з інстаграму рекомендує курс полівітамінів, а в тебе знову закладений ніс…
Сьогодні разом із нутриціологом-дієтологом Людмилою Ліпич розбираємося, що насправді означає слово «профілактика» та як не захворіти на грип чи застуду. Обіцяємо, буде цікаво та дууже корисно!
Що таке профілактика?
Імунна система людини — складний механізм, який досі не вивчений до кінця. А профілактика — це комплексний підхід та step-by-step система для підтримки організму.
На жаль, щоб вберегти себе від застуди чи грипу, недостатньо просто одягнути шапку чи приймати вітамін С взимку. Потрібно регулярно підтримувати організм у стані гармонії та насичувати його всіма необхідними корисними речовинами. І ключове слово тут — регулярність.
На зниження імунітету впливає безліч факторів: поганий сон, незбалансоване харчування, паління та стрес. По суті, це як цеглинки, що будують наш захист від бактерій та вірусів. І коли просідає щось одне, наприклад, здоровий сон — починає страждати вся система, імунітет знижується, і ми частіше та важче хворіємо.
3 міфи в профілактиці застуди та грипу
(Використовуй як інструкцію, чого робити точно НЕ варто)
Цибуля і часник як антибактеріальний засіб
Прибічники народної медицини обожнюють цибулю, часник та хрін за їх антибактеріальну дію через фітонциди — спеціальні біологічно-активні речовини, що містяться в рослинах і захищають їх від примітивних бактерій та грибів.
Але питання в тому, чи допомагають вони нам. Коли ми вживаємо часник чи цибулю під час хвороби, то по суті обробляємо тільки верхні дихальні шляхи. А от віруси моментально потрапляють в нижні дихальні шляхи. Це означає, що ці фітонциди ніяк нам не допоможуть запобігти хворобі чи вилікувати її.
Дуже гарячі напої з лимоном та імбиром
Вітамін С, що міститься в багатьох продуктах — і справді мастхев для нашого імунітету, але є один нюанс. Це один із найбільш нестійких вітамінів, який починає руйнуватися при температурі 60 градусів.
Це означає, що, коли ти готуєш гарячий чай із лимоном чи імбиром, вони моментально втрачають свої корисні властивості, зокрема й вітамін С. Саме тому лікарі радять пити багато теплої рідини. Наприклад, це може бути ледь тепла водичка з додаванням лимона, імбиру чи меду. Це чудовий і смачний спосіб підтримувати водний баланс і збагачувати організм вітамінами.
Парити ноги
Так-так, ця класична «профілактика» грипу з дитинства насправді шкідлива для нашого організму. Особливо не варто проводити таку процедуру малюкам: дитяча шкіра дуже ніжна, тому є великий ризик опіків. Тим паче діти більш гостро реагують на великі перепади температури.
Якщо говорити про дорослих, то розпарювання ніг має негативний вплив на серцеву судинну систему. При дії тепла судини розширюються, тиск падає і наше серце починає працювати сильніше. До того ж, це тепло ніяк не добереться до легень. Тому краще цього не робити взагалі.
Якщо ти відчуваєш, що сильно перемерзла — прийми гарячий душ, вдягни теплий та сухий одяг та залазь під ковдру. Тепле та сухе місце + теплий напій — це набагато приємніше й корисніше, ніж розпарювання ніг у гарячій воді.
Як харчування впливає на наш імунітет і профілактику?
Коли ми харчуємося свіжими, корисними та різноманітними продуктами, організм отримує із них практично всі необхідні вітаміни, мінерали, білки, жири та вуглеводи. Тоді ми почуваємося здоровими, відчуваємо легкість та рідше хворіємо.
Але як тільки ми починаємо нехтувати турботою про себе та харчуванням — починаємо відчувати негативні зміни:
• Погіршується якість шкіри та стан волосся
• З часом зʼявляється відчуття важкості та здуття в шлунку
• Певні продукти починають викликати відрижку чи неприємний присмак у роті
• Ну і звісно ж просідає імунітет, і ми починаємо частіше хворіти.
Як бачиш, всі процеси в організмі дуже повʼязані між собою, тому і турбуватися про нього треба комплексно.
Що їсти, щоб менше хворіти?
Їж якомога більше фруктів та овочів
Це має бути ≈500 г сезонних фруктів та овочів на день. Їж, що подобається саме тобі, але намагайся обирати більше саме сезонних продуктів.
Якщо обираєш заморожені овочі та фрукти — краще хай вони будуть фасовані, ніж на вагу. При покупці уважно читай етикетку, там має бути вказано «шокова заморозка.
Намагайся контролювати кількість жирної їжі
Така дієта негативно впливає на шлунково-кишковий тракт. У нас знижується місцевий імунітет, який залежить від мікрофлори кишківника.
Це не означає, що варто обмежувати себе у всьому. Просто намагайся надавати перевагу вареним, тушкованим чи запеченим стравам у більшості випадків.
Памʼятай про білки
Білок у нашому організмі розкладається до амінокислот. По суті, це цеглинки для нашого організму, адже багато тканин будуються саме з амінокислот.
Додавай до раціону корисні жири
Ти ж памʼятаєш, що не всі жири «погані»? Періодично вживай продукти, що містять омега-3, 6 і 9. Останні містяться в горішках і рослинній олії.
А от достатню кількість омега-3 отримати з їжі складніше, адже для цього треба їсти жирну морську рибу без термічної обробки мінімум 3 рази на тиждень. Тому є сенс приймати їх додатково у формі добавки. Наприклад, наша Омега-3 із Тріски засвоюється на понад 90%, у складі має 100% риб'ячий жир із печінки тріски, не містить ртуті та інших шкідливих речовин.
А як щодо вітамінів та добавок?
Ми вже говорили, що більшість необхідних вітамінів ми отримуємо, коли харчуємося різноманітними та корисними продуктами. Але є вітаміни, які отримати з їжею досить важко. Наприклад, вітамін D — це незамінний вітамін не тільки для імунітету, а й для всього організму.
При цьому, його основне джерело — це пряме сонячне світло, якого нам категорично не вистачає взимку. До речі, це одна з причин, чому ми частіше хворіємо саме взимку — нам просто немає звідки отримати достатню кількість «сонця».
Саме тому ми радимо приймати Вітамін Dз додатково, у формі добавки. До того ж, ми спеціально створили цю добавку в кількох дозуваннях. Щоб ти могла обрати те, що підійде саме тобі.
Ми створили простий тест, який допоможе зрозуміти, чи є в тебе симптоми дефіциту цього «сонячного» вітаміну та яке дозування краще обрати. Проходь його тут.
Найкраща профілактика ГРВІ — турбота про себе та регулярний чекап організму. Не забувай періодично відвідувати свого терапевта та здавати необхідні аналізи. Тоді прийом вітамінів буде максимально ефективним.
Нижче підготували для тебе чек-лист памʼятку зі щорічними аналізами, які варто здавати, щоб тримати здоровʼя під контролем. Зберігай, щоб не загубити:
Як бачиш, не існує універсальної відповіді на питання «Що робити, щоб не захворіти на грип чи застуду?». Профілактика — це не список лайфгаків чи покроковий гайд, а комплексний підхід, який починається з любові до себе та турботи. Якщо бажаєш ще глибше розібратися в темі імунітету та профілактики — радимо прочитати цю статтю. У ній розповіли про 6 головних ознак дефіциту вітамінів.
А якщо виникнуть будь-які питання з приводу підбору вітамінів — ми завжди поряд. Пиши у директ @perlahelsa для безкоштовної консультації.