Чому тріскаються губи і що з цим робити?

8 хв

125

Чому тріскаються губи і що з цим робити? - image-1 - Блог Perla Helsa

Головні тези:

• Причини тріщин на губах можуть бути як зовнішні (мороз, вітер, сонце), так і внутрішні (нестача води, вітамінів, неправильний догляд).

• Звичка облизувати губи робить губи лише погіршує ситуацію із сухістю губ.

• Дефіцит вітамінів групи B, заліза, цинку й Омега-3 часто відображається на стані губ.

• Для ефективного догляду потрібне регулярне зволоження, захист від сонця та м’який пілінг.

• Якщо проблема не минає, це може бути хейліт – запалення губ, яке потребує консультації дерматолога.

 

Постійно сохнуть і тріскаються губи? Це досить поширена проблема, яка може створювати зайвий дискомфорт. Вона може виникати у людей будь-якого віку. Але чому так стається? Пропонуємо розібратися та обрати найкращі методи лікування та профілактики лущення губ.

Основні причини появи тріщин на губах

На відміну від інших ділянок, шкіра на губах не містить сальних залоз. Через це вони більш вразливі, схильні до сухості та тріщин. Розглянемо, які зовнішні та внутрішні фактори змушують губи лущитися і тріскатися.

Вплив погоди: мороз, вітер, сонце

Як тільки погода стає менш комфортною – незалежно від того, підвищується чи знижується температура повітря – багато людей стикаються із проблемою сухих губ. 

• Мороз. Коли температура падає нижче нуля, губи можуть швидше втрачати необхідну вологу. Також мороз сповільнює кровообіг, а через це зменшується кількість поживних речовин, які надходять до тканин. Це одна із популярних причин, через яку губи часто тріскаються взимку.

• Вітер. Ще один ворог мʼяких та зволожених губ, адже “видуває” вологу з поверхні шкіри. При вітряній погоді швидко втрачається природне зволоження. Додай до цього часте облизування — і ось волога випаровується ще швидше, а сухість гарантована. Інколи це може викликати навіть подразнення чи запалення.

• Сонце. Упевнені, ти використовуєш креми з SPF-захистом для шкіри обличчя. А як щодо губ? Постійне сонячне світло може викликати не лише сухість, але й фотостаріння губ. У деяких випадках – навіть передракові стани. Тому сонцезахисний бальзам для губ влітку – не примха, а необхідність.

Чому тріскаються губи і що з цим робити? - img-2 - Блог Perla Helsa

Нестача рідини в організмі

Якщо губи тріскаються незалежно від пори року, це може свідчити про нестачу рідини в організмі. Через недостатнє вживання води, фізичне навантаження, спекотну погоду або хворобу тіло може вмикати режим економії. Тоді отримана рідина надходить у першу чергу в життєво необхідні органи – мозок, серце, нирки. Шкіра та губи опиняються в кінці “списку”, тому страждають від сухості.

Більше про те, скільки води варто вживати дорослій людині щодня, ми розповідали в іншій статті.

Неправильний догляд: агресивні засоби та звичка облизувати губи

Так-так, це не помилка. Часто причиною сухих та потрісканих губ є звичне облизування. Здається, що немає нічого більш логічного, ніж облизати їх, якщо відчуваєш сухість. Але насправді це лише погіршує ситуацію. 

По-перше, слина в основному складається із води, яка дуже швидко випаровується. По-друге, у ній містяться травні ферменти, зокрема амілаза, які розщеплюють вуглеводи. Через свої властивості вони можуть подразнювати ніжну шкіру губ, викликати запалення, почервоніння і тріщини.

Також призвести до губ в тріщинах може догляд з агресивними засобами або прийом ліків. Наприклад, шкіра може більше сушитися через вітамін А та ретиноїди, а також препарати з літієм або хімієтерапевтичні засоби.

Дефіцит корисних речовин

Стан губ – це не лише питання зовнішнього догляду, а й важливий показник внутрішнього здоров’я. Якщо організм страждає від дефіциту корисних мікроелементів, то це швидко відобразиться на їхньому стані. 

 

Які саме вітаміни важливо тримати в нормі, щоб губи не були сухими та потрісканими? 

• Вітаміни групи В, особливо В2. Ці мікроелементи особливо важливі для хорошого стану шкіри, тому губи тут – не виняток. Вони потрібні для регенерації, підтримки водно-сольового балансу, утворення нових клітин. Їхній дефіцит часто викликає заїди (тріщини в куточках рота), губи можуть бути сухими та облазити. Щоб вплинути на рівень вітамінів групи В, варто додати до раціону мʼясо, яйця, горіхи та зелень.

• Залізо. Дефіцит заліза викликає анемію, що відображається на стані губ – вони стають блідими, сухими, можуть тріскатися. Щоб поповнити запаси цього мікроелемента, вживай більше червого мʼяса, печінки, гречки, шпинату та бобових.

• Омега-3. Це незамінні нутрієнти, які організм не здатний виробляти самостійно. Завдяки Омега-3 утворюється захисний ліпідний барʼєр шкіри, який утримує вологу, швидше загоюються мікротріщинки та виробляється колаген. Якщо ж організму не вистачає цього компонента, губи будуть сухими та нееластичними, погано загоюватимуться після пошкоджень. Отримати Омега-3 можна з їжею (лосось, тунець, насіння льону, волоські горіхи) або приймати у вигляді добавок від Perla Helsa. 

• Цинк. Ще один надважливий мікроелемент, який підтримує барʼєрну функцію шкіри та бере участь у синтезі колагену та еластину, необхідних для еластичності губ. Джерела цинку – морепродукти, яловичина, горіхи.

Чому тріскаються губи і що з цим робити? - img-3 - Блог Perla Helsa

Як позбутися тріщин на губах?

Як було сказано вище, частим поясненням, чому тріскаються губи, є нестача вологи. Це перше, з чим варто попрацювати. Цього можна досягти, якщо звернути увагу на декілька речей:

Чому тріскаються губи і що з цим робити? - img-4 - Блог Perla Helsa

Коли варто звернутися до спеціаліста?

Якщо губи сохнуть і тріскаються та нічого не допомагає покращити ситуацію тривалий проміжок часу, варто звернутися до дерматолога. Причиною того, що губи потріскалися до крові, може бути хейліт. 

Хейліт – це запалення губ, яке проявляється у вигляді сухості, тріщин, почервоніння, лущення або навіть болісних виразок. 

 

Виділяють декілька видів хейліту:

• актуальний – як прояв алергічної реакції;

• метеорологічний – спричинений природними умовами;

• ангулярний (заїди) – тріщини в куточках рота, іноді з інфекцією (бактерії чи грибки), інколи виникає через дефіцит вітамінів, зокрема В2;

• атопічний – повʼязаний з атопічним дерматитом або алергією;

• актинічний – виникає через надмірну дію ультрафіолету.

 

Особливо схильні до хейліту люди, які отримують ортодонтологічне лікування брекетами або носять зубні протези. Також хвороба часто розвивається у дітей, які смокчуть смочок.

Лікар-дерматолог зможе оглянути губу, що тріснула, та визначити, сухість це чи хейліт. Не нехтуйте візитом до спеціаліста, якщо проблема затяжна.

Ефективні методи профілактики тріщин та лущення губ

Пропонуємо детальніше поговорити про те, що робити, щоб губи не тріскалися. 

Натуральні масла і бальзами: що дійсно допомагає

Бальзам для губ заповнює тріщини на губах, а мазь зберігає губи зволоженими протягом тривалого часу. Ти можеш користуватися цими засобами протягом дня, якщо відчуваєш, що губи сухі. 

 

Як обрати ефективний засіб для губ, якщо шкіра на них тріскається? Зверни увагу на склад та обирай той продукт, який:

• не містить віддушок

• гіпоалергенний

• містить кераміди або диметикон для глибокого зволоження

• включає масла, зокрема касторове або мінеральне

• має сонцезахисну функцію (оксид цинку або титану у складі).

 

Не варто користуватися продуктами, які містять:

• ароматизатори – може викликати алергічну реакцію та часто сушить губи;

• ланолін – натуральний компонент, що добувається із вовни овець, тому може викликати контактний дерматит у деяких людей;

• ментол – створює відчуття прохолоди, але подразнює шкіру;

• евкаліпт – має антисептичні властивості, але сушить шкіру;

• камфору – викликає зневоднення шкіри губ, часто провокує лущення і тріщини;

• воски – створюють лише тимчасовий бар’єр, при цьому можуть забруднювати пори й заважати натуральному зволоженню.

 

Уважно стався до нових продуктів та перевіряй їх на невеликій ділянці шкіри перед повноцінним користуванням.

Чому тріскаються губи і що з цим робити? - img-5 - Блог Perla Helsa

Пілінг та зволоження: як правильно доглядати за шкірою губ

Два головних етапи в догляді за губами – це зволоження та відлущування (пілінг). Як робити це правильно, якщо лопається шкіра на губах?

Для якісного зволоження варто користуватися маззю чи бальзамом час від часу протягом всього дня. Поновлюй засіб після їжі та пиття. Ефективне також використання зволожувальної маски або мазі на ніч. У теплу пору року, коли сонце особливо активне, обирай засоби з SPF 30 та поновлюй їх кожні 2 години.

Відлущування – незамінний етап догляду для тих, у кого дуже тріскаються губи. Це допоможе прибрати суху шкіру, відновити блиск та мʼякість. Рекомендовано виконувати пілінг 1-2 рази на тиждень перед сном. 

 

1. Нанеси невелику кількість пілінгу чи мʼякого скрабу на кінчики пальців.

2. Акуратно втирай у губи легкими круговими рухами не більше 30 секунд.

3. Залиш продукт ще на 10 хвилин, щоб поживні речовини краще вбралися.

4. Промий губи теплою водою та витри сухим і мʼяким рушником. 

5. Нанеси зволожувальний бальзам, щоб зафіксувати вологу та заспокоїти шкіру.

Які звички треба змінити, щоб уникнути сухості?

Часто сухість губ це результат наших щоденних звичок. Ось що варто змінити, щоб губи залишалися здоровими й доглянутими:

• Не облизуй губи. Ферменти в слині здатні пошкоджувати ніжну шкіру.

• Не кусай і не здирай шкіру з губ. Замість цього виконуй пілінг 2 рази на тиждень.

• Не користуйся агресивною косметикою. Бальзами з ментолом, ароматизаторами, камфорою можуть тільки погіршити ситуацію.

• Дотримуйся питного режиму. 

Прийом вітамінів та добавок

Якщо губи тріскаються, можливо тобі не вистачає певних вітамінів. Отож, щоб твої губи були ніжними та зволоженими, важливо підходити до турботи про організм комплексно. 

На сайті Perla Helsa ти можеш обрати Омега-3 із Тунця або Тріски, щоб допомогти шкіри утримати вологу та підтримувати ліпідний барʼєр. Також придивися до колагену у вигляді нектару або порошку. Він забезпечує пружність, еластичність і зволоження шкіри, у тому числі й ніжної шкіри губ.

Тепер ти знаєш, через що тріскаються губи, і як за ними доглядати. Дотримуйся цих порад та насолоджуйся мʼякою шкірою. Ми в Perla Helsa завжди готові допомогти тобі потурбуватися про себе. Звертайся за безкоштовною консультацію до нас на сайті або пиши в директ.

 

Наш сайт використовує файли cookies. Натискаючи "Дозволити", ти погоджуєшся на зберігання файлів cookies, згідно з нашою політикою конфіденційності.