Мелатонін для дітей: так чи ні? Поради батькам
Основні тези:
• Мелатонін (або гормон сну) — це гормон, який природно виробляється в організмі шишкоподібною залозою (епіфізом) у мозку.
• Згідно з дослідженнями, ризик порушень вироблення гормону мелатоніну найбільший саме в дітей.
• Загалом, короткострокове застосування мелатоніну у дітей, зазвичай, вважається безпечним.
• Дітям до 3-х років, мелатонін давати не рекомендується. Але для старшого віку лікар може призначити цю добавку для поліпшення проблем зі сном.
• Памʼятай, що самолікування може бути шкідливим для здоровʼя твого малюка.
Мелатонін добре відомий своїми позитивними властивостями для сну. Зараз цей гормон знають та приймають всі, кому потрібно налагодити режим та міцно спати. Однак питання про те, чи можна давати мелатонін дітям, є складним і дуже важливим. Давай розбиратися разом?
Чи можна давати мелатонін дітям?
Мелатонін (або гормон сну) — це гормон, який природно виробляється в організмі шишкоподібною залозою (епіфізом) у мозку. Він відіграє ключову роль у регуляції циклу сну та неспання, які називаються циркадними ритмами. Саме завдяки цьому гормону ми починаємо хотіти спати, коли на вулиці стає темно і взагалі розуміємо, що час лягати спати. Більше про його загальну роль в організмі людини ми розповіли тут.
Але яскраве кімнатне освітлення, світло від екранів гаджетів, недотримання режиму сну та ще багато різних факторів можуть впливати на його вироблення. Коли організму не вистачає мелатоніну, ми можемо відчувати складнощі з засинанням та якістю сну. І тоді на допомогу приходить мелатонін у формі добавок.
Згідно з дослідженнями, ризик порушень вироблення гормону мелатоніну найбільший саме в дітей, коли цей механізм в них ще не налагоджений настільки ж добре, як у дорослих. У такому випадку лікар може призначити додатковий прийом мелатоніну для налагодження режиму малюка.
Коли і як давати мелатонін дітям?
Загалом, короткострокове застосування мелатоніну для дітей, зазвичай, вважається безпечним. Але дуже важливо проконсультуватися з лікарем і дотримуватися його рекомендацій щодо дозування і прийому цих добавок.
Коли мелатонін накопичиться в організмі малюка в достатній кількості, засинання ввечері стає вчасним та легким, а пробудження бадьорим.
З якого віку можна давати мелатонін дітям?
Дітям до 3-х років, мелатонін зазвичай давати не рекомендується. Але для старшого віку лікар може призначити цю добавку для поліпшення проблем зі сном.
Вікові норми:
• Діти до 3 років: мелатонін зазвичай не рекомендується.
• Діти від 3 до 12 років: мелатонін може бути призначений у випадках серйозних проблем зі сном, але тільки після консультації з лікарем.
• Підлітки (від 12 років): мелатонін може використовуватися більш широко, але також під контролем лікаря.
Дозування мелатоніну для дітей
Добова норма мелатоніну для дітей може відрізнятися залежно від віку дитини, її ваги, інтенсивності проблем зі сном та загальних рекомендацій лікаря. Нижче ми ділимося загальними рекомендаціями:
Форми випуску мелатоніну для дітей
Дитячий мелатонін доступний в різних формах, щоб кожен міг обрати саме те, що найбільше підійде кожному малюку.
Жувальні таблетки:
• Мають приємний смак і зручні для прийому дітям.
• Також підходять для тих, хто має труднощі з ковтанням таблеток.
Розчинні таблетки:
• Розчиняються у роті, не потребуючи води для запивання.
• Особливо підходять дітям, які не можуть самостійно ковтати таблетки.
Рідкі форми (сиропи):
• Легко контролювати дозування та приймати.
• Добре підходять для маленьких дітей або тих, хто не любить жувальні таблетки.
Капсули:
• Зазвичай використовуються для старших дітей, які вже можуть ковтати капсули.
Пластирі:
• Призначені для тривалого вивільнення мелатоніну.
• Підходять для дітей, які потребують стабільного рівня мелатоніну протягом ночі.
Коли краще давати мелатонін дітям?
Давай мелатонін дитині за 30-60 хвилин до сну.
Це дозволяє йому почати діяти, коли дитина лягає спати. Гормон починає сприяти засипанню, допомагаючи встановити здоровий цикл сну.
Встанови постійний режим прийому.
Регулярний час прийому мелатоніну допомагає організму дитини звикнути до ритму сну. Щоб дійсно відчути ефект і посилити якість сну важливо приймати мелатонін в один і той самий час щодня.
Поради спеціалістів
Перш за все, памʼятай, що прийом мелатоніну — це не єдиний спосіб налагодити сон дитини. Перед тим як починати прийом цієї добавки, слід спробувати інші інструменти. Наприклад:
Дотримання світлового режиму.
Намагайся обмежити використання електронних пристроїв та яскравого світла ввечері, адже вони здатні пригнічувати природне вироблення мелатоніну в організмі. При цьому, це стосується і дорослих, і дітей.
Підтримка здорового способу життя.
Дітям особливо потрібно підтримувати правильний режим дня, їсти якісно та збалансовано і підтримувати рівень фізичної активності. Це позитивно вплине на весь стан організму, в тому числі й сон.
І найголовніше: памʼятай, що самолікування може бути шкідливим для здоровʼя твого малюка. Ні в якому разі не призначай будь-які препарати дитині самостійно і обовʼязково проконсультуйся з лікарем перед тим як давати мелатонін дітям.
Ще більше корисних статей про здоровʼя, красу та велнес шукай у нашому блозі.