Стрес та шкіра: як емоційна напруга впливає на ваше обличчя
Головні тези:
• Стрес – природна реакція, що допомагає у критичних ситуаціях, але у хронічній фазі він шкідливий для здоровʼя.
• Короткотривалий стрес має свої переваги – покращує пам'ять, концентрацію та підвищує рівень енергії.
• Кортизол порушує регенерацію шкіри, затримує загоєння ран та посилює запалення.
• Вітамін D та Омега-3 допомагають зменшити тривожність, покращити настрій і стабілізувати психічний стан.
• Вживання жирної риби, ягід, авокадо та какао зменшує стрес.
Уяви, що ти спізнюєшся на потяг або важливу зустріч. Що ти зазвичай відчуваєш у таких ситуаціях? Ритм серця пришвидшується, дихання ускладнюється, мʼязи напружуються, зʼявляється надмірна пітливість, інколи навіть червоні висипання на шкірі. Усе це – ознаки стресу. Така реакція організму існує для захисту у надзвичайних ситуаціях, адже допомагає реагувати швидко та інколи навіть на межі своїх можливостей. Коли ж стрес стає перманентним станом, це може негативно вплинути на здоровʼя.
Як стрес впливає на організм в цілому?
Попри негативні асоціації зі словом “стрес”, це досить природний стан людського організму. В короткотривалій перспективі стрес дає певні переваги.
Наприклад, якщо ти каталася на американських гірках у парку розваг, то могла відчути заряд енергії опісля. Ось так працює помірний стрес. На рівні організму він укріплює звʼязок нейронів у мозку, що сприяє покращенню памʼяті та вищій концентрації уваги. Але якщо організм знаходиться у стані стресу значно довший період, ніж потрібно для виживання, це веде до негативних наслідків.
Деякі дослідження показують, що сильний стрес впливає на якість шкіри обличчя та тіла, може стати причиною приступів астми, а також сприяти розвитку діабету та імунних розладів. Крім того, цей стан впливає на роботу репродуктивної системи. Під дією хронічного стресу у чоловіків може вироблятися менше тестостерону, тим часом жінки страждатимуть від нерегулярного менструального циклу та болючого передменструального синдрому.
Основні прояви стресу на шкірі
Шкіра – найбільший орган людини. Зовсім не дивно, що на ньому відображається стан нашого фізичного та психологічного здоровʼя. Як саме стрес впливає на шкіру обличчя?
Акне та запалення
Багато людей вважають, що одна з причин виникнення акне – це реакція шкіри на стрес. Насправді на науковому рівні чіткий взаємозвʼязок поки не доведено. При цьому стрес може сприяти більшому виробленню андрогенів. Це гормони, які стимулюють роботу сальних залоз та волосяних фолікулів. Відповідно надмірно жирна через стрес шкіра може бути причиною виникнення акне та висипань.
Стрес може погіршити ситуацію з акне, якщо проблема вже є. Чому так відбувається? При стресі висипання та рани на шкірі заживають значно довше, тому лікування ускладнюється. Водночас велика кількість запалень, особливо на обличчі, може впливати на самооцінку та сприяти додатковим переживанням.
Сухість та лущення
Психологічний стрес має значний вплив на шкіру. Зокрема, він може порушити епідермальний барʼєр, який захищає від шкідливих мікроорганізмів, втрати води та ультрафіолету.
У підсумку – подразнення шкіри, сухість та лущення. Отож, крім турботи про свій ментальний стан, щоденно вживай достатню кількість води та користуйся зволожувальним кремом.
Передчасне старіння
Старіння – це поступові зміни в організмі, які відбуваються через молекулярні та клітинні пошкодження. Вони починають накопичуватися з раннього дорослого віку – приблизно 25 років. Існує дослідження, яке свідчить, що стресові умови здатні значно пришвидшити руйнування клітин. Отож, стрес “відбивається” на стані шкіри та веде до передчасного старіння.
Для оцінки загального стану організму часто використовують термін біологічний вік. Він може відрізнятися від твого хронологічного віку та ілюструє стан здоровʼя. На нього впливає стиль життя, корисні чи не дуже звички, а також стрес.
Але не засмучуйся так швидко! Науковці виявили, що старіння тіла можна зупинити та навіть дещо відновити молодість, якщо знизити рівень стресу. Але давай спочатку розберемося, як саме стрес впливає на старіння шкіри.
По-перше, вивільнення гормонів стресу, зокрема кортизолу та адреналіну, сприяють розвитку запалення та пошкодженню ДНК та клітин. По-друге, затяжні емоційні переживання призводять до окислювального стресу. Це також негативно впливає на здоровʼя клітин. Простим словами, під час стресу клітини руйнуються так швидко, що організм не встигає їх відновлювати. Як тільки рівень стресу знижується, тіло буде оновлюватися значно ефективніше. Зокрема, у стані спокою клітини виробляють більше антиоксидантів.
Більше про передчасне старіння читай у нашій статті на сайті Perla Helsa.
Загострення хронічних захворювань шкіри
Особливо стрес впливає на шкіру обличчя та тіла тих, хто має з нею хронічні проблеми. Наприклад, стресовий стан може призвести до посилення псоріазу – хвороби, яка змушує клітини розмножуватися у 10 разів швидше, ніж зазвичай, тим самим викликає появу пухких бляшок та лущення. Те само стосується екземи. Стрес може стимулювати запалення, свербіння, почервоніння та ураження екземою більшої ділянки шкіри.
Розацеа – ще одне захворювання шкіри, на яке впливає стрес. Загалом ця хвороба передбачає почервоніння, видимі кровʼяні судини, у деяких випадках – невеликі червоні прищики. Через стрес реакція на шкірі може підсилитися.
На загострення хронічних хвороб шкіри також може вплинути нестача сну. Це може бути взаємоповʼязано: ти переживаєш стрес, тому не можеш заснути. Нестача сну змушує тебе почуватися втомленою та роздратованою, а тому посилює стресові відчуття. Також нестача сну може сприяти появі зморшок та темних кіл під очима.
Чому стрес погіршує регенерацію шкіри?
Під час стресу організм виробляє більше деяких гормонів, зокрема адреналіну, норадреналіну і кортизолу. Кортизол особливо важливий для загоєння ран та відновлення шкіри. Водночас він пригнічує роботу менш важливих у цей момент систем, наприклад, імунної, щоб допомогти організму швидше реагувати на стрес.
Однак, якщо рівень кортизолу постійно залишається високим, це ускладнює боротьбу з токсинами та запаленнями, послаблює захисний бар’єр шкіри та уповільнює її відновлення. Таким чином стрес негативно впливає на стан шкіри.
Як впоратися зі стресом для збереження здоровʼя шкіри?
Стрес та шкіра взаємоповʼязані. Якщо ти переживаєш перманентний стресовий стан, ретельне дотримання рекомендацій дерматолога та якісна косметика можуть бути недостатньо ефективними для розв'язання проблеми. Варто розпочати ґрунтовніші зміни у способі життя.
Управління стресом
Щоб у тебе не зʼявлялися висипання на шкірі від стресу, важливо навчитися ним керувати. Існує декілька практик, які можуть стати тобі в пригоді.
Медитація
Багато людей вважають, що медитація — це складна навичка, яку потрібно довго опановувати. З одного боку це справді так, але насправді існує багато різних методів медитації. Деякі з них можна навчитися виконувати досить швидко.
Ти можеш використовувати свою особливу мантру та подумки її повторювати, щоб зануритися у медитативний стан. Або ж спробувати практику свідомості – максимально відчути теперішній момент. Для цього зверни увагу на те, що бачиш, чуєш, відчуваєш на смак, дотик чи запах. Коли ти знаходишся тут і зараз, то не можеш турбуватися про майбутнє чи минуле. Це знижує стрес та допомагає шкірі.
Прогулянка
Вийти на 20 хвилин на вулицю – це чудова ідея для того, щоб розслабити нервову систему, змінити локацію та дозволити шкірі отримати достатню кількість кисню. У сонячні дні бонусом йде вітамін D.
Обійми
Коли ти обіймаєш приємну тобі людину, в організмі виділяється гормон щастя – окситоцин. Він знижує рівень новоадреналіну та викликає почуття розслаблення. Це найпростіший та найприємніший спосіб зняти тривогу, а в перспективі та разом з іншими заходами відновити шкіру після стресу.
Режим сну
Хронічний стрес призводить до того, що нервова система підтримує стан збудження протягом довгого проміжку часу. Це може перешкоджати швидкому засипанню та викликати тривожні думки. Як наслідок – недосип. При цьому нестача сну викликає ще більшу тривогу та роздратованість. А далі у гру включається реакція шкіри на цей стрес, і незадоволення стає ще більше.
Щоб налагодити режим сну, спробуй лягати та прокидатися в один і той самий час. Реалізувати цей задум буде легше з добавками для сну Sleeps від Perla Helsa. Основні компоненти – мелатонін, валеріана, лаванда, ромашка та гібіскус. Це допоможе заспокоїти нервову систему, легше заснути та насолодитися глибоким і якісним сном.
Здорове харчування
Різноманітний раціон – запорука фізичного та психологічного здоровʼя. Крім того, є продукти, які особливо важливо вживати для покращення настрою та зменшення депресивних настроїв.
Ось список продуктів, які допомагають зменшити стрес:
• Жирна риба
• Боби та сочевиця
• Ягоди
• Матча
• Яблука, груші, банани та цитрусові
• Листова зелень
• Какао-продукти
• Авокадо
• Квашена капуста та інші ферментовані продукти.
Більше ідей рецептів з використанням цих інгредієнтів шукай у нашому блозі.
Прийом вітамінів та добавок
Щоб організм не переживав зайвий стрес, і це не відображалося на стані шкіри, важливо не допускати дефіцит вітамінів та мікроелементів. Сучасний ритм життя часто не дозволяє отримати все необхідне з їжі чи від сонця. Тут на допомогу приходять добавки.
На сайті Perla Helsa можна замовити вітамін D, який допомагає зменшити відчуття тривоги та депресії та підтримує вироблення "гормонів щастя" – серотоніну і дофаміну. Також зверни увагу на Омегу-3, що покращує роботу мозку, зменшує запальні процеси й стабілізує емоційний стан.
Особливо ефективний для покращення стану шкіри колаген. Він допомагає підтримувати пружність, гладкість та природне сяйво, а також допомагає їй швидше оновлюватися. Обирай свій варіант у вигляді нектару чи порошку на сайті Perla Helsa!
Догляд за шкірою
Щоб відновити шкіру після стресу, звернися до косметолога або дерматолога. Спеціаліст підбере для тебе найкращий догляд, а ти зможеш отримати шкіру своєї мрії. Головне – якісні засоби та регулярність.
Стрес та його вплив на шкіру неможливо заперечувати, але навіть у найважчі часи необхідно віднаходити у собі сили на турботу про себе. Користуйся порадами з цієї статті, щоб проживай стресові моменти легше та без неприємних наслідків на шкірі.
- The Effects of Stress on Your Body
- Stress effects on the body
- Does Stress Cause Acne?
- Can Stress and Anxiety Affect Your Skin?
- Does Stress Cause Acne?
- The Relationship Between Stress and Acne
- Stress may be getting to your skin, but it’s not a one-way street
- Stress Can Increase Your Biological Age. Here’s How You Can Reverse It
- 18 Effective Stress Relief Strategies