Популярні продукти

Як мікрофлора кишечника пов’язана з зайвою вагою?

Як мікрофлора кишечника пов’язана з зайвою вагою?

Читати 5 хвилин

Головні тезиси

 • Твій кишковий мікробіом складається з трильйонів мікробів, які активно проживають у твоєму травному тракті.
 • Корисні бактерії допомагають нашій імунній системі.
 • Кишкові бактерії напряму впливають на наше загальне самопочуття

Мікробіом кишечника може суттєво впливати на твоє загальне самопочуття, контролюючи метаболізм, імунну функцію та психічне здоров’я.

73 % населення України бореться із зайвою вагою або ожирінням. Якщо ти в тому числі, то тобі варто придивитися до мікрофлори твого кишечника. Трильйон бактерій, грибків, паразитів і вірусів, які живуть у твоєму кишечнику можуть бути причиною зайвої ваги. 

Яку роль кишкові бактерії відіграють у твоєму здоров’ї, як вони впливають на твою вагу і що треба робити, аби покращити роботу мікрофлори твого кишечника?

 1. Що таке кишкові бактерії?
 2. Як кишкові бактерії впливають на вагу? 
 3. Чи може ожиріння бути причиною порушення роботи кишечника?
 4. Як я можу визначити, чи здоровий мікробіом мого кишечника?
 5. Як я можу покращити свій мікробіом?

 

Що таке кишкові бактерії?

Твій кишковий мікробіом складається з трильйонів мікробів, які активно проживають у твоєму травному тракті. 

Мікробіом кишечника часто називають «другим мозком». Дивовижно, але мікробіом кишечника кожної людини унікальний, і формується генетикою та навколишнім середовищем.

Твій мікробіом починає розвиватися ще в дитинстві. На це впливають стан здоров’я матері, тип пологів (вагінальні чи кесарів розтин), історія грудного вигодовування та багато додаткових факторів, зокрема географія, харчування та вживання ліків. 

Звісно, наявність цілої екосистеми мікроскопічних організмів у нашому тілі може певною мірою лякати, але насправді багато з цих організмів корисні та необхідні для нашого здоров’я.  

Корисні бактерії допомагають нашій імунній системі. Перетравлюючи їжу, вони виробляють гормони, які контролюють апетит, а також синтезують вітаміни та необхідні поживні речовини, включаючи жирні кислоти.

Грелін — гормон, який контролює відчуття голоду чи ситості. 

Отже, нездоровий мікробіом кишечника не маючи цих “сигналів”, може призвести до збільшення ваги та метаболічних захворювань.  

 

Як кишкові бактерії впливають на вагу?

Кишкові бактерії напряму впливають на наше загальне самопочуття та, зокрема, вагу. Наприклад, твій мікробіом впливає на те, як їжа перетравлюється та всмоктується, а також на те, як харчові жири засвоюються у твоєму тілі.

 

Чи може ожиріння бути причиною порушення роботи кишечника? 

Так, частково. Наука продовжує знаходити підтвердження, що неврегульована робота кишечника або «дисбактеріоз» можуть сприяти ожирінню. 

«Дисбактеріоз» належить до нездорового балансу кишкових мікробів і часто сигналізує про зменшення мікробного різноманіття та зсуву балансу між «здоровими» і «нездоровими» мікробами.

Незважаючи на те, що ожиріння найчастіше пов’язане з кількома факторами, тепер ти знаєш, що твоя мікрофлора може бути однією з причин її виникнення. 

 

Як я можу визначити, чи здоровий мікробіом мого кишечника? 

Загалом, ми знаємо, що здоровий кишечник містить високу мікробну різноманітність і високий рівень певних мікробів. Однак, що визначає здоровий мікробіом, досі до кінця не зрозуміло. 

Аби детальніше дізнатись про стан свого кишечника, ти можеш звернутись до спеціаліста. Хороша новина полягає в тому, що навіть не проводячи жодного тестування, ти можеш вжити заходів, щоб почати покращувати здоров’я кишечника вже зараз. 

 

Як я можу покращити свій мікробіом?

Почати покращувати здоров’я свого мікробіома можна вже сьогодні, зокрема, зміни свій раціон харчування та спосіб життя. Ось кілька корисних порад як це зробити :

 • Збільш вживання клітковини. Достатньо 30 грам клітковини на день: фрукти, овочі, насіння, горіхи та бобові. Клітковина допомагає живити здорові кишкові бактерії, які контролюють твою вагу.
 • Доведено, що фізичні вправи покращують здоров'я мікробіома, збільшуючи різноманітність і здорові кишкові бактерії, а також покращують загальний стан твого тіла.
 • Уникай непотрібних антибіотиків. Запитай у свого лікаря, які препарати негативно впливають на твій мікробіом.
 • Додай до свого раціону більше ферментованих продуктів. Ферментовані продукти містять високий рівень «здорових бактерій»: йогурт, кефір, квашена капуста, сири.
 • Обмеж вживання штучних підсолоджувачів. Це може призвести до дисбактеріозу.

У твоєму кишечнику є трильйони мікробів, які впливають на твоє здоров’я багатьма способами, включаючи вагу. Поліпшення здоров’я твого мікробіома може вже сьогодні допомогти скинути небажані кілограми, або просто підтримувати здорову роботу твого кишечника.