Як пережити акліматизацію: що допоможе організму адаптуватися

5 хв

608

Як пережити акліматизацію: що допоможе організму адаптуватися - image-1 - Блог Perla Helsa

Головні тези:

• Різка зміна температури, висоти, вологості, атмосферного тиску або часових поясів – все це створює стрес для організму.

• Деякі люди переносять акліматизацію легко, тоді як діти, пенсіонери та люди з хронічними захворюваннями можуть мати складніші симптоми.

• У перші дні після приїзду важливо дати організму час на адаптацію та уникати перевантажень.

• Повністю позбутися акліматизації неможливо, але правильні дії та підтримка організму можуть значно полегшити її перебіг.

 

Чи були у тебе ситуації, коли довгоочікувана подорож у перші дні супроводжувалась незрозумілою слабкістю чи навіть застудою? Часто це наслідок акліматизації у спекотному чи холодному кліматі, на морі чи в горах.

Акліматизація – це процес, коли організм адаптується до різких змін температури, висоти, вологості, pH, світла, тиску та ще багатьох інших показників навколишнього середовища. Це тимчасове явище. Наприклад, коли із тропічної країни ти знову повернешся додому, то згодом налаштування твого організму повернуться до початкових показників.

Акліматизація – це досить позитивна здатність організму. Вона дозволяє досліджувати світ та адаптовуватися до його різноманіття. Попри те, для деяких людей цей процес може бути складним та супроводжуватися досить неприємними симптомами.

Дізнаймося, як легше впоратися з акліматизацією та скільки вона триває.

Причини та симптоми акліматизації

Основна причина акліматизації – різка зміна умов середовища. Наприклад, коли із морозної зими ти потрапляєш у спекотну тропічну країну, організм переживає стрес та намагається якнайшвидше адаптуватися. Схоже відчувають також любителі гірського відпочинку, коли підкорюють нову вершину.

Для деяких людей цей процес адаптації проходить майже безслідно. Інші –  лише і думають про те, як прискорити акліматизацію. Для дітей, пенсіонерів та людей з хронічними захворюваннями (наприклад, артеріальною гіпертензією або хворобами серцево-судинної системи) цей процес може проходити складніше та викликати ряд симптомів. 

Як пережити акліматизацію: що допоможе організму адаптуватися - img-2 - Блог Perla Helsa

Особливо яскраво проявляються симптоми акліматизації при підйомі в гори. Для цього явища є окрема назва – гостра гірська хвороба. Вона виникає тоді, коли організм не може адаптуватися до середовища з низьким тиском та розрідженим киснем. Зазвичай ризик виникнення гірської хвороби виникає на висоті понад 2400 метрів над рівнем моря.

 

Будь уважною до свого організму, коли вирушаєш в гори. Звертай особливу увагу на наступні симптоми:

• втома

• головний біль

• пришвидшене дихання, тобто задишка

• нудота.

 

Якщо ти відчуваєш щось подібне при підйомі в гори, дозволь собі перепочити. Зазвичай невеликий відпочинок та гідратація допомагає швидше пройти таким проявам акліматизації. Якщо симптоми важчі та не зникають протягом 1-2 годин, краще спуститися вниз та інколи навіть звернутися до спеціаліста.

Як підготуватися до акліматизації перед поїздкою?

Щоб допомогти тобі та твоїм близьким легше пережити акліматизацію, рекомендуємо звернути увагу на наступні речі ще перед поїздкою.

• Обирай місця для подорожей з незначною різницею температур. Це особливо важливо, якщо планується сімейний відпочинок з дітьми чи батьками старшого віку. У таких умовах стрес для організму буде меншим, відповідно і прояви акліматизації будуть незначними.

• Спробуй адаптувати режим сну заздалегідь. Наприклад, за кілька днів до поїздки спробуй поступово зміщуй час сну відповідно до нового часового поясу.

• Додай фізичної активності. Якщо плануєш активний відпочинок, наприклад, підйом в гори, то варто підготувати організм заздалегідь. При цьому важливо робити це поступово, щоб не виснажити організм.

• Споживай більше вітамінів, щоб зміцнити імунітет. Зверни увагу на вітамін D від Perla Helsa, який представлений у варіанті як для дорослих, так і для дітей. Також ефективними будуть вітамін С та цинк.

• Вживай звичну для себе їжу у дні перед поїздкою, щоб не перевантажувати шлунок та підготувати організм до змін.

Як пережити акліматизацію: що допоможе організму адаптуватися - img-3 - Блог Perla Helsa

Поради по адаптації в перші дні

Щоб легше перенести акліматизацію, спеціалісти рекомендують знайомитися з новим кліматом поступово.

• Якщо хочеш піти в гірський похід або хайкінг в новій країні, не плануй цю подію на перший день після приїзду. Дай своєму організму 2-3 дні, щоб адаптуватися до середньої висоти. Це може полегшити акліматизацію.

• Якщо ти приїхала у жарку країну, особливо якщо на батьківщині в цей час холодна пора, почни з коротких сонячних ванн та поступово збільшуй їх тривалість. 

• Пий у 2 рази більше води. Це актуально як для регіонів з високою температурою, так і для гірської місцевості. У обох випадках організм потребує кращої гідратації.

• Обирай правильний одяг, який буде комфортно регулювати температуру тіла. Також не забувай про сонцезахисні окуляри та крем з SPF-захистом.

Роль вітамінів та добавок в процесі акліматизації

Боротися з акліматизацією не варто, адже це не буде мати результату. Але підтримати свій організм шляхом прийому певних вітамінів та добавок – хороша ідея. Вони допоможуть прискорити акліматизацію або полегшити її прояви.

Вітамін D. Цей мікроелемент підтримує імунну систему, допомагає легше переживати стрес та покращує адаптивну здатність організму.

• Омега-3. Достатня кількість жирних кислот в організмі сприяє кращій когнітивній діяльності, полегшує адаптацію до нового середовища. Саме тому на відпочинку біля океану корисно вживати морепродукти та рибу. Якщо такої можливості немає, прихопи з собою в подорож Омега-3 від Perla Helsa. 

• Пробіотики. У нових місцевостях зазвичай є своя особлива їжа, яку хочеться спробувати. Щоб полегшити процес травлення, корисно додатково приймати пробіотики. Велика кількість цих бактерій у кисломолочних та ферментованих продуктах.

• Вітамін С. Потужний антиоксидант, який підтримує імунну систему та допомагає організму впоратися зі стресом та інфекціями.

• Цинк. Це незамінний мікроелемент, який допомагає знизити стрес та швидше адаптуватися до нових умов.

Як пережити акліматизацію: що допоможе організму адаптуватися - img-4 - Блог Perla Helsa

Як боротися з “джетлагом”?

Ще один виснажливий фактор у подорожах – джетлаг. Це явище, яке виникає під час подорожей по різних часових поясах. 

Твоє тіло синхронізоване зі світловим днем у твоєму місці проживання. Температура тіла, показники гормонів, частота серцевих скорочень та ще багато іншого – все це змінюється протягом 24-х годин. Це називається “циркадним ритмом”.

 

Подорож з одного часового поясу в інший порушує цей розклад, тому можуть виникати наступні симптоми:

• втома

• сонливість

• розлади травлення

• забудькуватість

• роздратування

• апатія.

 

Щоб джетлаг пройшов легше:

• Варто добре виспатися перед поїздкою. 

• Постарайся поступово коригувати свій режим сну за тиждень до подорожі. Це полегшить адаптацію та прискорить акліматизацію на новому місці.

• Використовуй вушні затички, маску для сну та дорожню подушку, щоб спати у літаку чи автобусі.

Поради для дітей та людей старшого віку

Через акліматизацію діти можуть бути більш дратівливими, втратити апетит, спати надто багато або не спати взагалі. Також може дещо підвищитися температура (зазвичай до +38,5 градусів). Не поспішайте давати малечі жарознижувальні засоби, адже у більшості випадків температура нормалізується вже на наступний день. 

Щоб полегшити  акліматизацію у дитини, використовуй ті самі поради, про які ми говорили вище. Проведи перші дні на відпочинку спокійно, щоб малеча змогла відпочити та звикнути до нового оточення. Намагайся зберегти звичний режим сну, давай дитині достатньо рідини та гуляй з нею на свіжому повітрі.

Людям старшого віку важливо контролювати кровʼяний тиск та мати з собою необхідні ліки. Важливо не перевантажувати організм та насолоджуватися відпочинком!

Подорож – чудовий спосіб наповнити своє життя приємними враженнями. Ніяка акліматизація не страшна, якщо регулярно підтримувати здоровʼя шляхом фізичних тренувань та прийому вітамінів. Обирай свій варіант добавок від Perla Helsa та насолоджуйся кожним днем!

 

Наш сайт використовує файли cookies. Натискаючи "Дозволити", ти погоджуєшся на зберігання файлів cookies, згідно з нашою політикою конфіденційності.