Популярні продукти

Як підібрати вітамінний комплекс?

10 хв

371

Як підібрати вітамінний комплекс? - image-1 - Блог Perla Helsa

У сучасному світі, де ми постійно зазнаємо стресу, пропускаємо прийоми їжі та час від часу вживаємо фаст-фуд та/або їжу з великою кількістю цукру —  мультивітамінні комплекси стають не просто доповненням, а необхідністю. Адже, якщо організму не вистачає важливих нутрієнтів, він не може працювати на всі сто, а тим паче дбати про красу шкіри чи волосся.

Якщо ти прокидаєшся вже втомленою, маєш низький рівень енергії та загалом почуваєшся не так, як хотілося б — час подумати про правильний підбір вітамінного комплексу. Він може стати тим фундаментом, який допоможе забезпечити організм необхідними мікроелементами для повноцінного функціонування всіх систем. А шкіра, волосся та нігті скажуть окреме «дякую».

Тож переходимо до основних правил і порад, як вибрати полівітаміни.

 

Основні фактори, які потрібно врахувати під час вибору мультивітамінів

На полицях аптек, салонів та в інтернет-магазинах безліч варіантів вітамінних комплексів для підтримки здоров’я та краси. Усі обіцяють вау-результат, однак, далеко не кожен є дієвим. Щоб зрозуміти, як же вибрати мультивітаміни, варто звернути увагу на кілька важливих моментів.

Синергія та антагонізм

У мультивітаміні має бути багато різних компонентів, щоб збалансувати стан людини та усунути максимум дефіцитів. Але річ в тім, що не всі вітаміни та мінерали дружать між собою. Є такі, що навпаки послаблюють дію один одного — це називається антагонізмом. У результаті ти отримуєш нуль ефекту, лише даремно витрачені гроші.

Водночас існують й такі компоненти, що разом працюють в синергії та дають максимум результату. Наприклад, вітамін С покращує засвоєння заліза, а вітамін D сприяє кращому засвоєнню кальцію. Тому найкращим варіантом буде, коли в одному комплексі всі вітаміни та мінерали розділені на 2 чи 3 капсули. Мультивітамін Perla Helsa має дві капсули: жовта для прийому зранку, рожева — вдень. У такий спосіб компоненти розділені та дають помітний результат.

А якщо раптом ти просто хочеш перевірити, як правильно поєднувати будь-які вітаміни, радимо подивитися наш гайд по сумісності. Експерти Perla Helsa скрупульозно та довго працювали, щоб зібрати все в одному місці та створити зручний формат для твого щоденного користування. 

 

Як підібрати вітамінний комплекс? - img-2 - Блог Perla Helsa

Низькі дозування 

Наступний пункт, як вибрати вітаміни — це дивитися на дозування. Дуже часто в дешевих мультивітамінних комплексах використовуються низькі дози вітамінів та мінералів, які не здатні справді впливати на стан організму та компенсувати дефіцити.

Також критично важливо звертати увагу на відсоток від добової потреби, який вказаний на пакованні. Ідеальним вважається, коли доза складає 100-200% від RDI (рекомендованої добової норми). Надто високі дози, наприклад, 10 000% від RDI, можуть бути шкідливими та давати побічні ефекти.

А тому хорошою стратегією буде проконсультуватися з лікарем або дієтологом, щоб вони підказали, як правильно вибрати полівітаміни та допомогли підібрати оптимальні дозування, зважаючи на індивідуальні потреби.

До речі, в Мультивітаміні Perla Helsa ідеально збалансований склад і дозування для жіночого організму на щодень. Можеш перевірити разом зі своїм терапевтом.

Форми вітамінів

Крім кількості та співвідношення компонентів, важливе значення має також їхня хімічна форма. Органічні, природні форми вітамінів і мінералів, як правило, засвоюються організмом значно краще, ніж синтетичні.

Наприклад, краще обирати вітамін С у формі аскорбатів, а не аскорбінової кислоти, вітамін B12 у формі метилкобаламіну, а не ціанокобаламіну тощо. Органічні сполуки, подібні до тих, що містяться в натуральних продуктах, будуть максимально ефективними.

Якщо сумніваєшся щодо оптимальних форм вітамінів, краще звернися до спеціаліста,  ніж намагатися самостійно розібратися в хімічних назвах. Експерт допоможе обрати найбільш ефективні варіанти.

Допоміжні речовини

Коли стоїть питання, як підібрати комплекс вітамінів, щоб побачити ефект і не нашкодити собі, обов’язково звертай увагу на домішки у складі.

Цілком нормально, якщо, крім основних корисних компонентів, у складі можуть бути: наповнювачі, стабілізатори, барвники тощо. Однак їхня надмірна кількість впливатиме на безпечність препарату. Тож чим менше домішок, тим краще.

Ідеально, коли мультивітамін максимально наближений за складом до натуральних продуктів харчування. Наприклад, кращим буде натуральний рослинний барвник, ніж синтетичний харчовий барвник, або рослинні наповнювачі, а не хімічні агенти. Як от у Perla Helsa. Це забезпечить більшу безпечність та біологічну доступність вітамінів і мінералів.

 

 

Як підібрати вітамінний комплекс? - img-3 - Блог Perla Helsa

Коли організм може потребувати додаткових вітамінів?

Але коли саме організм може потребувати вітамінної підтримки? Розглянемо основні ситуації.

Незбалансоване харчування

Фастфуд, хаотичні перекуси, багато смаженого, термічної нездорової обробки, надмірна кількість солодощів — усе це аж ніяк не сприяє нашому здоров’ю. Якщо організм не отримує достатню кількість всіх важливих нутрієнтів, його робота порушується. Також впливають:

  • суворі дієти для схуднення,
  • вегетаріанство і веганство,
  • харчові алергії чи непереносніть окремих продуктів.
     

Холодний сезон

У зимово-весняний період організм часто стикається з:

  • обмеженим доступом до свіжих овочів та фруктів,
  • зниженням природного синтезу вітаміну D через недостатню інсоляцію,
  • підвищеним навантаженням на імунну систему,
  • сезонними коливаннями настрою та енергії.
     

А тому може виникати авітаміноз — стан, коли організм виснажений і дуже потребує вітамінної підтримки. Навіть за умови достатньо хорошого харчування та здорового стилю життя, без підбору вітамінного комплексу тут не обійтися. Добавки допоможуть підтримати захисні сили організму та компенсувати сезонний дефіцит певних нутрієнтів.

Вагітність і годування груддю

Під час вагітності та лактації потреба організму у вітамінах та мінералах значно зростає. Жінці необхідно отримувати якомога більше корисного із їжі та добавок, щоб організм міг добре справитися із виношуванням і народженням дитини.  

Особливо в цей період варто звертати увагу на:

  • фолієву кислоту — критично важлива для розвитку нервової системи плода,
  • залізо – необхідне для запобігання анемії,
  • кальцій та вітамін D – важливі для формування кісткової системи,
  • йод – необхідний для розвитку мозку дитини.


А тому більшість експертів рекомендують приймати добавки та спеціальні вітамінні комплекси. Однак, якщо ти при надії — будь ласка, не призначай собі нічого самостійно, лише за рекомендацією твого лікаря.

У цей період додатковий прийом вітамінів може допомогти підтримати захисні сили організму та компенсувати сезонний дефіцит певних нутрієнтів. Тому питання, як підібрати вітамінний комплекс стоїть особливо гостро.

 

Як підібрати вітамінний комплекс? - img-4 - Блог Perla Helsa

Основні вітаміни та мінерали, які мають бути в комплексі

Якісний мультивітамінний комплекс має містити збалансований набір 13 незамінних вітамінів, зокрема 4 жиророзчинних та 9 водорозчинних (детально про кожен нижче). Вони не виробляються організмом самостійно, а тому всі їх надважливо отримувати з їжі або добавок.

Для жінок також варто звертати увагу, щоб у складі були такі важливі мінерали, як йод, залізо та магній. Ці елементи відіграють ключову роль в підтримці жіночого здоров'я.

Окрім того, коли обираєш, який вітамінний комплекс придбати, зверни увагу на наявність антиоксидантів, таких як коензим Q10, вітаміни С, Е та селен. Ця група сполук допомагає уповільнювати процеси старіння, підвищує загальне самопочуття та рівень енергії.

Розглянемо докладніше роль основних вітамінів та мінералів:

Вітамін A

Вітамін A відповідає за здоров'я шкіри, слизових оболонок, зору, кісток та імунітету. Зокрема:

  • Бере участь у формуванні кісткової тканини та зубів.
  • Стимулює вироблення родопсину – білка, необхідного для нічного зору.
  • Підтримує репродуктивну функцію.
  • Захищає від вільних радикалів завдяки антиоксидантним властивостям.
  • Посилює бар'єрну функцію слизових оболонок, захищаючи від інфекцій.

 

Вітаміни групи B

Вітаміни B — це «енергетичні» вітаміни, що забезпечують правильну роботу всього організму: нервової системи, регулюють обмін речовин, допомагають організму справлятися зі стресом. Найважливіші з них — B1, B6, B12 та фолієва кислота. А тому, коли підбираєш вітамінний комплекс — перевір про їхню наявність у складі.

 

Вітамін C

Вітамін C — один із найпотужніших природних антиоксидантів:

  • Стимулює вироблення колагену, еластину та інших структурних білків.
  • Прискорює загоєння ран та відновлення тканин.
  • Покращує засвоєння заліза з рослинної їжі.
  • Захищає клітини від окислювального стресу.
  • Підтримує здоров'я ясен та зубів.
  • Сприяє виробленню норадреналіну, що покращує настрій.
  • Зменшує втому та підвищує працездатність.
  • Нейтралізує шкідливий вплив вільних радикалів.
  • Уповільнює процеси старіння на клітинному рівні.
     

Вітамін D

Вітамін D регулює баланс кальцію і фосфору, необхідних для міцності кісток та зубів. Але також він впливає на понад 3000 процесів в організмі, при тому, що більшість має його дефіцит, адже ми живемо в кліматі, де сонячних днів не так багато. 

Вітамін E

Вітамін E – потужний жиророзчинний антиоксидант із широким спектром дії. Тому обов’язково перевіряй, чи є він у складі, коли обираєш вітамінний комплекс.

  • Захищає клітинні мембрани від пошкодження вільними радикалами.
  • Підтримує здоров'я серцево-судинної системи.
  • Сприяє здоров'ю шкіри.
  • Підтримує репродуктивне здоров'я.
  • Зміцнює імунну систему.
  • Покращує зір.
  • Сповільнює процеси старіння.
  • Захищає мозок від нейродегенеративних змін.
     

Вітамін K

Часто недооцінений вітамін, який також виконує критично важливі функції:

  • Регулює згортання крові.
  • Активує фактори згортання.
  • Запобігає надмірним кровотечам
  • Сприяє загоєнню ран

 

Кальцій і магній

Кальцій та магній — ключові мінерали для нашого організму. Кальцій необхідний для міцності кісток і зубів, а також бере участь у згортанні крові та роботі м’язів. Магній підтримує роботу нервової системи, нормалізує м’язові скорочення і сприяє енергетичному обміну в клітинах.

Цинк і селен

Цинк та селен — потужні антиоксиданти, які особливо позитивно впливають на роботу мозку та когнітивні функції:

  • Цинк бере участь у синтезі нейротрансмітерів, що впливають на пам'ять і навчання. Достатній рівень цинку в організмі сприяє поліпшенню уваги та швидкості обробки інформації.
  • Селен – потужний антиоксидант, що захищає клітини мозку від окислювального стресу, який може призводити до когнітивних розладів і вікових захворювань, як-от хвороба Альцгеймера.
  • Обидва мікроелементи впливають на настрій і психічне здоров'я. Недостатність цинку пов’язана з підвищеним ризиком депресії, тоді як селен допомагає регулювати емоційний стан.
  • Підтримка нейропластичності. Селен і цинк сприяють підтримці нейропластичності мозку, здатності формувати нові нейронні зв'язки, що важливо для пам'яті, навчання та адаптації до змін.


Словом, це також ключові елементи, на які варто звертати увагу при виборі мультивітаміну. 
 

 

Як підібрати вітамінний комплекс? - img-5 - Блог Perla Helsa

Як правильно приймати мультивітаміни?

Навіть, якщо ти вже розібралася в питанні, як правильно вибрати комплекс вітамінів, необхідно правильно його приймати.

Для отримання максимальної користі від мультивітамінних комплексів важливо дотримуватись правильної схеми їхнього прийому. Це допоможе покращити засвоюваність вітамінів та мінералів і підвищити ефективність добавки. Ось основні правила:

  • Приймай регулярно та бажано в один і той самий час. Найкраще робити це під час або відразу після основного прийому їжі. Це забезпечить кращу абсорбцію жиророзчинних вітамінів, таких як A, D, E, K.
     
  • Дотримуйся рекомендованого способу прийому. У жодному разі не перевищуй дозування, адже надлишок може бути шкідливим. Навіть, якщо вважаєш, що твій організм потребує більшої кількості певних вітамінів чи мінералів. Краще проконсультуйся з лікарем, і за потреби додай до раціону ще кілька необхідних добавок.
     
  • Приймай курсами. Наприклад, Мультивітамін Perla Helsa необхідно приймати 1 місяць, потім зробити перерву в 1-2 місяці та повторити курс. Між курсами можна переходити на монодобавки, якщо є потреба в посиленому надходженні окремих вітамінів чи мінералів.


Дотримуючись цих простих правил, ти зможеш отримати максимальну користь від мультивітамінного комплексу та забезпечити організм усіма необхідними поживними речовинами.
 

Наш сайт використовує файли cookies. Натискаючи "Дозволити", ти погоджуєшся на зберігання файлів cookies, згідно з нашою політикою конфіденційності.