Популярні продукти

Як визначити дефіцит вітамінів та мінералів у дітей?

Як визначити дефіцит вітамінів та мінералів у дітей?

Читати 9 хвилин

Головні тезиси

  • Міцна та здорова імунна підтримка у дітей має вирішальне значення для оптимального здоров’я
  • Значне збільшення або втрата ваги є тривожним симптомом у дитини будь-якого віку
  • Названо перелік вітамінів, яких найчастіше не вистачає дітям від 1 до 12 років
  • Стрес робить нас менш здоровими і більш схильними до інфекцій

Початок чергового навчального року в умовах пандемії COVID-19 — хвилюючий час для всіх батьків. Вони стурбовані питаннями: “що ми можемо зробити, щоб наші діти були здоровими?”, “чи є способи зміцнити імунну систему та запобігти COVID-19 та іншим захворюванням?”.

Відповідь — так, але не існує ніяких чарівних паличок чи магічних добавок. Найкращий спосіб підтримувати імунну систему здоровою — це, в основному, вживати необхідних заходів для збереження здоров’я дитини. 

Як визначити, що у дитини дефіцит вітамінів, та як це виправити? Ця стаття допоможе тобі підібрати продукти до раціону, щоб твоє чадо було здоровим та щасливим.

  1. Основні ознаки дефіциту вітамінів та мінералів у дітей
  2. Яких вітамінів та мінералів не вистачає моїй дитині та що робити?
  3. Як покращити загальний стан моєї дитини?
  4. Регулюй рівень стресу

 

Основні ознаки дефіциту вітамінів та мінералів у дітей

Міцна та здорова імунна підтримка у дітей має вирішальне значення для оптимального здоров’я і, що найголовніше, допоможе запобігти будь-яким сезонним захворюванням та інфекціям. Поряд із збалансованим харчуванням, водним балансом та фізичними вправами, вітамінні добавки є важливим доповненням до будь-якого режиму підтримки імунітету для дітей. Розглянемо, яких вітамінів найчастіше не вистачає дітям, та які ознаки їх дефіциту?

Млявість

Діти відомі своєю безмежною енергією та непосидючістю, але якщо твої дитині більше подобається дивитися "Щенячий патруль" на дивані й часто хочеться спати, ніж грати в парку або бігати по дому — це може бути ознакою того, що у неї мало заліза або навіть анемія.

Ранні симптоми дефіциту заліза можуть проявлятися фізично — втома, відсутність мотивації, апатія чи навіть депресія. Важливо постійно спостерігатися у вашого педіатра.

Проблеми з концентрацією уваги

Змусити дитину зосередитися здається незбагненною місією: частково причиною може бути нестача продуктів в раціоні, що містять цинк. Нові дослідження показали, що  низький рівень цинку у дітей може бути пов’язаний з концентрацією уваги1 (а також активності та моторного розвитку). 

Продукти, багаті цинком, – це м’ясо, деякі овочі, боби та цільні зерна. Цинк також присутній у багатьох збагачених злаках, і, швидше за все, це те, що вони з’їдять із задоволенням.

 

Суха шкіра

Якщо у твоєї дитини суха шкіра, то зимова погода не обов’язково може бути причиною, ймовірно це дефіцит вітамінів.

"Суха шкіра може або означати, що ти хронічно зневоднена, або це означає, що тобі потрібно збільшити споживання незамінних жирних кислот, Вітаміну А та Вітаміну Е. Також потрібно додати калій і Вітамін D"2.

Звичайно, ти завжди повинна проконсультуватися з педіатром своєї дитини, перш ніж починати їй приймати будь-які добавки.

Різка втрата або набір ваги

"Значне збільшення або втрата ваги є тривожним симптомом у дитини будь-якого віку", —  розповідає доктор медичних наук, і причини можуть бути просто через те, що ваша дитина вибаглива в харчуванні, або може бути щось значно серйозніше.

"Це може бути результатом незбалансованого харчування, порушення всмоктування поживних речовин або стану здоров’я", – стверджує експерт6

Якщо ти помітила це у своєї дитини, обов’язково повідом свого лікаря.

Часто маленькі прискіпливі їдці отримують, навпаки, забагато корисних продуктів, як-от незбиране молоко. Діти, які п’ють занадто багато молока, часто страждають від запорів, що призводить до зниження апетиту до інших продуктів, в результаті дитина недоотримує поживних речовин з їжі.

 

Яких вітамінів та мінералів не вистачає моїй дитині та що робити?

Названо перелік вітамінів, яких найчастіше не вистачає дітям від 1 до 12 років.

 

Омега 3

Омега-3 має вирішальне значення для підтримки концентрації уваги молодих людей. Незамінні жирні кислоти Омега-3 необхідно отримувати із зовнішніх джерел, оскільки вони не виробляються в організмі. Такі харчові продукти, як авокадо, горіхи та риба, містять багато цього когнітивного жиру. Якщо у тебе вибагливі діти і не люблять їсти рибу, спробуй Kids Омега-3 від Perla Helsa. Вміст капсул формують імунітет, захищають дитину від інфекцій і запальних процесів, стимулюють роботу мозку, пам'ять і концентрацію. 

Омега-3 від Perla Helsa отримується з найчистішого риб’ячого жиру для підтримки здоров’я мозку, розвитку очей, здоров’я шкіри та загальної підтримки імунітету.

Важливо пам’ятати, що хоча ці ознаки можуть вказувати на певний дефіцит поживних речовин, існують інші фактори та можливості, які необхідно враховувати під наглядом лікаря.

Вітамін В

Є кілька типів Вітамінів В, і кожен тип Вітаміну В може мати різні побічні ефекти.

Якщо у дитини ламке волосся та нігті – може не вистачати Вітаміну В7 або біотину. Ламке волосся часто супроводжується болем у м’язах, втомою та в’ялістю. Щоб усунути дефіцит Вітаміну B7, твоя дитина повинна їсти такі продукти, як риба, м’ясо, молочні продукти, горіхи, яєчні жовтки, шпинат, броколі та банани. 

У дитини з недостатністю Вітаміну B3 також можна спостерігати випадання волосся. Ти можеш вирішити цю проблему, збільшивши в раціоні дитини м'ясо, рибу, яйця, листову зелень, горіхи та зернові. 

Вітамін С

Якщо твоїй дитині не вистачає Вітаміну С, у неї можуть з'явитися кровоточивість ясен. Хоча зуби кровоточать зазвичай, під час чищення, цей тип кровотечі може виникнути випадково.

Цинга є ознакою дефіциту Вітаміну С. Внаслідок цинги твоя дитина може відчувати ослаблення м'язів, часті синці та погану імунну систему.

Фрукти та продукти забезпечують вітаміном С. Діти повинні їсти кілька порцій свіжих фруктів і овочів щодня. Продукти з високим вмістом Вітаміну С містять броколі, ківі, болгарський перець та інші свіжі продукти.

Вітамін А

Дефіцит Вітаміну А супроводжується порушенням зору. Ваша дитина може скаржитися на те, що їй важко бачити при слабкому освітленні. Крім того, дитина може скаржитися на сухість очей та сухість шкіри. 

Ти можеш збільшити споживання Вітаміну А для покращення зору, додавши молочні продукти, яйця, листову зелень, болгарський перець і моркву до звичного раціону твоєї малечі.

Щоб Вітамін А краще засвоювався, додай до раціону комплекс для дітей Омега-3 з Вітамінами А і D3 від Perla Helsa.

Вітамін D

Вітамін D особливо важливий для регуляції здорової імунної системи. 

Оскільки Вітамін D важко отримати з продуктів, крім рідкого молока, легко зрозуміти, чому ця поживна речовина потребує добавок. Якщо дитина носить одяг, що закриває більшу частину тіла (голова, руки, ноги), не виходить на вулицю, не засмагає або наносить крем із SPF-захистом – вона має підвищений ризик дефіциту Вітаміну D. Детальніше про Вітамін D3 для дітей можна дізнатись тут.

EFSA (Європейське агентство з безпеки продуктів харчування) рекомендує такі дозування для щоденного прийому з метою профілактики:

Вітамін Е

Хоча більшість батьків не повинні турбуватися про дефіцит Вітаміну Е у дітей, проте це може статися, якщо дитина в цілому недоїдає. Дефіцит Вітаміну Е може призвести до слабкості м’язів та проблем із зором. 

Можна додавати в раціон дитини такі продукти, як мигдаль, шпинат та авокадо, щоб запобігти дефіциту Вітаміну Е.

Цинк

Цинк є мікроелементом, про який часто забувають батьки. Однак цинк не менш важливий для росту і здорового розвитку дитини.

Симптоми дефіциту цинку включають поганий апетит, втрату ваги та зміни смаку та/або нюху. Якщо не контролювати, дефіцит цинку, то це може призвести до затримки росту, поганого загоєння ран і випадіння волосся.

Залізо

На жаль, діти піддаються більшому ризику дефіциту заліза, ніж дорослі. Адже дітям потрібно більше заліза, коли вони переживають різкі стрибки росту. У них також може бути низький вміст заліза, якщо вони їдять веганську або вегетаріанську їжу або мають  шлунково-кишкову втрату крові. Дівчата-підлітки в зоні ризику через часту, тривалу або дуже рясну менструацію. Дефіцит заліза може викликати втому, відсутність концентрації та блідість шкіри.

Важка форма дефіциту заліза називається залізодефіцитною анемією. До 6 % дітей раннього віку мають залізодефіцитну анемію, яка може мати довгостроковий вплив на розвиток мозку.

 

Як покращити загальний стан моєї дитини?

Перший крок у запобіганні дефіциту поживних речовин у дітей — намагатися вживати якомога більше продуктів, багатих на вітаміни та мінерали. 

Цукор шкодить імунітету

Всі ми знаємо, що більшість дітей приваблює солодка їжа, і, на жаль, дослідження показали, що цукор перешкоджає засвоєнню Вітаміну С клітинами3. Також цукор пригнічує активність певних імунних клітин4. Це не означає треба раз і назавжди відмовитись від цукру. Просто слідкуй щоб твоя дитина не їла печиво та тістечка кожен день. Заміни морозиво фруктами, або замість цукрових пластівців приготуй на сніданок яєчню з тостом та банан. 

Уникай “фруктових” напоїв, оскільки вони зазвичай містять багато цукру, мало клітковини і не збагачені Вітаміном С. Розведи справжній сік невеликою кількістю води, щоб заповнити склянку.

Подбай про те, щоб твоя дитина висипалася

Нам усім потрібен сон, щоб освіжити й перезарядитись. Кількість сну, необхідна дитині, залежно від віку (від 12 до 16 годин на добу для немовлят до 8-10 годин для підлітків). Привчай до здорового сну: гаджети вимикати за годину-дві до сну і дотримуватись регулярного графіку.

Активності в житті дитини

Фізичні вправи допомагають нам бути здоровими і менше хворіти. Діти дійсно повинні бути активними протягом дня. "Активний" не обов’язково означає заняття спортом або відвідування тренажерного залу; це може бути гра на дитячому майданчику або прогулянка. Більше не обов’язково краще; якщо твоя дитина серйозно займається спортом і фізичними вправами по кілька годин на день, переконайся, що ця активність не викликає вигорання, що може спричинити проблеми з імунною системою. 

 

Регулюй рівень стресу

Стрес робить нас менш здоровими і більш схильними до інфекцій. Подбай про те, щоб у дитини був час простою, щоб грати, а також доступ до речей і людей, які роблять її щасливою. Проводь час всією сім’єю і створюй для своїх дітей можливість поговорити про все, що її хвилює. Пандемія зробила багатьох дітей депресивними та тривожними5, тому, покажи своїй дитині, що вона не вона не одна на цьому світі і ти завжди готова прийти їй на допомогу.

Здоров’я дитини дуже важливе для батьків. Нинішній час вимагає не повноцінного, а оптимального харчування. Забезпеч свою малечу різноманітним харчуванням, багатим натуральними, якісними продуктами, емоційною стабільністю, фізичними активностями та якісним сном.

Пам’ятай про важливі вітаміни та мінерали, такі як цинк, Вітамін С і Вітамін D — з таким комплексом ти отримаєш душевний спокій та міцне здоров’ячко дитяти.

Дослідження

  1. Am J Clin Nutr. 1998 Aug; 68(2 Suppl): 464S–469S.     
  2. https://www.drozshow.com/blog/nutritional-deficiencies-and-your-skin
  3. Chen L, Jia RH, Qiu CJ, Ding G. Hyperglycemia inhibits the uptake of dehydroascorbate in tubular epithelial cell. Am J Nephrol. 2005 Sep-Oct;25(5):459-65
  4. Sanchez A, Reeser JL, Lau HS, Yahiku PY, Willard RE, McMillan PJ, Cho SY, Magie AR, Register UD. Role of sugars in human neutrophilic phagocytosis. Am J Clin Nutr. 1973 Nov;26(11):1180-4.
  5. https://www.cdc.gov/childrensmentalhealth/depression.html
  6. Grant WB, Lahore H, McDonnell SL, Baggerly CA, French CB, Aliano JL, Bhattoa HP. Evidence that Vitamin D Supplementation Could Reduce Risk of Influenza and COVID-19 Infections and Deaths. Nutrients. 2020 Apr 2;12(4):988.

Наш сайт використовує файли cookies. Натискаючи "Дозволити", ти погоджуєшся на зберігання файлів cookies, згідно з нашою політикою конфіденційності.