Популярні продукти

Навіщо дітям приймати Омега-3? Користь Омега-3 для росту та розвитку дітей

Навіщо дітям приймати Омега-3? Користь Омега-3 для росту та розвитку дітей

Читати 7 хвилин

Головні тезиси

 • Омега-3 кислоти не виробляються в організмі. Тому дитина повинна отримувати їх через плаценту ще в утробі матері і з грудним молоком у перші місяці життя.
 • DHA – це основний компонент нейронних клітин, який сприяє передачі нервових імпульсів. Саме ця кислота становить 10-20% від усіх жирів в мозку.
 • Щоб отримувати норму Омега-3, потрібно їсти жирну рибу без термічної обробки, мінімум 3 рази в тиждень – що для маленьких дітей не завжди підходить. Як результат, у 9 з 10 дітей – дефіцит.

 1. Що таке Омега-3? 
 2. У чому унікальність DHA?
 3. Користь Омега-3 кислот для дитини
 4. Дефіцит Омега-3 у дітей: чому настільки поширений?
 5. Чим шкідливий дефіцит Омега-3? 
 6. Як вибрати Омега-3 для дітей?
 7. З якого віку можна приймати Омега-3?
 8. Як приймати Омега-3 дітям?

 

Що таке Омега-3?

Омега-3 (EPA і DHA) – це будівельний матеріал дитячого організму. Вони беруть участь у всіх етапах росту і розвитку дитини: від формування органів до роботи мозку і зміцнення імунітету.

Ці жирні кислоти не виробляються в організмі самостійно. Тому дитина повинна отримувати їх через плаценту ще в утробі матері і з грудним молоком у перші місяці життя. А пізніше – із їжею або добавками до харчування на постійній основі.

Анна Кушнір

Науковиця та лікарка-педіатр

5+ років клінічного досвіду. Приймає у Львові в Медичному центрі «Медіальт». Особливо цікавиться та активно консультує у питаннях харчування малюків

 

 

Річ у тім, що Омега-3, або ж есенціальні жирні кислоти не можуть синтезуватись в організмі. Ми маємо отримувати їх ззовні, із іжею. Найбільший вміст цих кислот у жирній рибі, як лосось, скумбрія або тунець. Також джерелами можуть бути рослинні олії, горіхи, насіння та деякі овочі. І як би я не підтримувала переконання Food before Supplement, дуже рідко у практиці зустрічаюсь з малюками, які регулярно їдять вищеперечислені продукти. Особливо, жирну рибу. Тому, в зв’язку з беззаперечно важливою роллю Омега-3 для організму дитини, часто її рекомендую вживати додатково з дієтичними добавками.

 

Омега-3 (EPA і DHA)

 

У чому унікальність DHA?

DHA – найважливіша з Омега-3 кислот, особливо для дітей. Вона відіграє ключову роль у формуванні і функціонуванні центральної нервової системи і сітківки ока дитини.

DHA – це основний компонент нейронних клітин, який сприяє передачі нервових імпульсів. Саме ця кислота становить 10-20% від усіх жирів в мозку.

Так як розвиток мозку і очей починається в утробі матері і продовжується на ранній стадії дитинства – особливо важливо, щоб DHA-кислота завжди була в раціоні матері під час вагітності та лактації.

 

Анна Кушнір

Науковиця та лікарка-педіатр

 

 

 

Дійсно, Омега-3 важливо підтримувати на достатньому рівні ще під час вагітності. Річ у тім, що есенціальні жирні кислоти впливають на розвиток плода, у тому числі на дозрівання нервової та імунної системи, а також органів зору. Цікавим також є те, що адекватне споживання матір’ю Омега-3 має довготермінові ефекти на фізичне та когнітивне здоров’я дитини.

Згідно рекомендацій Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб США, в тиждень вагітна жінка має з’їдати до 340 грам жирної риби, аби покрити потреби малюка та власного організму. Що тут говорити, не завжди така кількість є реалістична до споживання, та й риба може бути джерелом інфекції, тому також оптимальним виходом є вживання дієтичної добавки, що містить необхідний рівень Омега-3.

 perla helsa омега 3 для дітей

Найбільша кількість DHA-кислот міститься в Омега-3 з Тунця – 25%.

 

Користь Омега-3 кислот для дитини:

 • Формують ЦНС і сітківку ока: підтримують правильний розвиток мозку і сприяють гостроті зору1

 • Покращують когнітивні здібності: пам'ять2, концентрацію3 і здатність до навчання; 

Дослідження Оксфордського університету показують, що більш високі рівні жирних кислот в організмі, особливо DHA, пов'язані з поліпшенням успішності і зниженням проблем в поведінці у дітей4

 • Зміцнюють імунітет: активізують вроджений і набутий імунітет5, знижують ризик аутоімунних захворювань6
 • Зменшують симптоми СДУГ: знижують гіперактивність, неуважність7, тривожність і агресію8
 • Сприяють здоровому сну9.

За статистикою Оксфордського університету, 40% школярів мають проблеми зі сном. А дефіцит Омега-3 призводить до більш серйозних порушень сну у здорових дітей.

Результати дослідження показали: прийом DHA-кислот протягом 16 тижнів покращив якість сну і його тривалість на 1 годину10

 • Покращують настрій11 і борються12 з депресією13.  

 

Дефіцит Омега-3 у дітей: чому настільки поширений?

Омега-3 і Омега-6 постійно конкурують в організмі. Вони повинні бути в балансі хоча б 1:4, щоб приносити користь для дитячого організму. Але в реальності їх співвідношення перекошене в десятки разів – 1:20.

Адже продуктів, що містять Омега-6, дуже багато: це рослинні масла, горіхи, крупи, м'ясо, зелень, молочні продукти та інші.

Щоб отримувати норму Омега-3, потрібно їсти жирну рибу без термічної обробки, мінімум 3 рази в тиждень – що для маленьких дітей не завжди підходить.

За даними дослідження14 DOLAB (DHA Oxford Learning and Behaviour): 90% британських школярів їдять рибу менше двох разів на тиждень, а 10% – не їдять взагалі. 

Як результат: в середньому 9 з 10 дітей мають дефіцит Омега-3. Серед дорослих цифри приблизно такі ж.

Дефіцит Омега-3 у дітей

 

Анна Кушнір

Науковиця та лікарка-педіатр

 

 

 

У зв’язку з тим, що Омега-3 відіграє важливу роль в рості та розвитку дитини, в тому числі в розвитку головного мозку та серця, а також оптимальної роботи імунної системи, дуже важливо не допускати дефіцит цих кислот в організмі. Також існує зв’язок Омега-3 із пам’яттю, сном та настроєм. Існують і менш відомі ефекти від корекції рівня Омега-3: дослідження вказують на можливе покращення симптомів у дітей, хворих на бронхіальну астму та синдром дефіциту уваги з гіперактивністю! Так що впевнена, що ефекти від прийому есенціальних жирних кислот ще нас добряче здивують.

 

 

Чим шкідливий дефіцит Омега-3? 

Нестача Омега-3 у дітей може привести до проблем в поведінці і зниження роботи мозку – погіршується пам'ять і концентрація уваги. Також при дисбалансі Омега-3 і Омега-6 з'являється тривожність, дратівливість і порушення сну.

Оптимальний спосіб підтримувати баланс жирних кислот – приймати Омега-3 в капсулах.

Нестача Омега-3 у дітей

 

Як обрати добавку Омега-3 для дітей?

Ми склали чек-ліст, який допоможе обрати якісну добавку Омега-3. Враховуй ці критерії, щоб дитина отримала максимальну користь від прийому:

 1. Жир отриманий із великої риби дикого улову: одного сорту та окремої її частини;
 2. Натуральний продукт, без жодної добавки у складі;
 3. Природна тригліцеридна форма;
 4. Сумарно EPA + DHA не перевищують 30% у співвідношенні із загальною кількістю риб'ячого жиру;
 5. Смак несолоної риби або ікри при розкушуванні;

Чому ці чинники важливі, і на що ще звертати увагу при виборі? Читай у нашому матеріалі.

KIDS Омега-3 від Perla Helsa

KIDS Омега-3 від Perla Helsa ™ – щоденна підтримка для здоров'я дітей

 • У складі 100% жир з риби дикого улову, з Ісландії
 • Приємний смак - діти розкушують капсули і просять ще
 • Без добавок, концентратів і ароматизаторів
 • 6 етапів очищення від шкідливих речовин
 • Максимальна засвоюваність (біодоступність)

 

Анна Кушнір

Науковиця та лікарка-педіатр

 

 

 

Як майбутня мама та людина, що веде активний спосіб життя та просто не має часу на оптимізацію власного раціону, я також додатково приймаю Омега-3-жирні кислоти. Для себе я обрала Омега-3 з тунця від Perla Helsa. Як лікар, я завжди дуже детально читаю інгредієнти усього, що приймаю я та мої рідні. Ось що мені сподобалось в цьому продукті: 

-виробляється з тунця, що зростає в диких умовах, а не штучних, де рибу часто годують потенційно шкідливими речовинами 

-проходить кілька етапів очистки, що є запорукою безпеки

-тригліцеридна форма, яка дозволяє добавці ефективно засвоюватись

 

 

З якого віку можна приймати Омега-3? 

Наші капсули по 300 мг підходять для дітей з 4 років – так як МОЗ України ставить вікові обмеження за розміром капсули.

Для дітей молодшого віку можна видавлювати вміст капсули в холодну їжу або давати її розкусити.

 

Як приймати Омега-3 дітям?

Єдиних в світі денних норм, затверджених FDA – немає. Ми вибрали найбільш авторитетний орган – GOED. Ось їх норми для дітей:

З якого віку можна приймати Омега-3

 

Діти щасливі, коли повні енергії і добре себе почувають. Подаруй дитині здорове життя – замовляй добавки Perla Helsa від природи.

Дослідження

 1.  Francisca Echeverría González, Rodrigo Valenzuela Báez. In time: Importance of Omega-3 in Children's nutrition. 
 2. Michael J. Weiser, Christopher M. Butt, M. Hasan Mohajeri. Docosahexaenoic Acid and Cognition through the Lifespan.
 3. Alexandra J. Richardson, Jennifer R. Burton, Richard P. Sewell, Thees F. Spreckelsen, Paul Montgomery. Docosahexaenoic Acid for Reading, Cognition and Behavior in Children Aged 7-9 Years: A Randomized, Controlled Trial (The DOLAB Study). 
 4. University of Oxford. Low omega-3 could explain why some children struggle with reading.
 5. Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson. Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells.
 6. Lars C Stene, Geir Joner, Norwegian Childhood Diabetes Study Group. Use of cod liver oil during the first year of life is associated with lower risk of childhood-onset type 1 diabetes: a large, population-based, case-control study.
 7. Jane Pei-Chen Chang,Kuan-Pin Su, Valeria Mondelli, Senthil Kumaran Satyanarayanan, Hui-Ting Yang,Yi-Ju Chiang, Hui-Ting Chen, Carmine M. Pariante. High-dose eicosapentaenoic acid (EPA) improves attention and vigilance in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and low endogenous EPA levels.
 8. Catherine M Milte, Natalie Parletta, Jonathan D Buckley, Alison M Coates, Ross M Young, Peter R C Howe. Eicosapentaenoic and docosahexaenoic acids, cognition, and behavior in children with attention-deficit/hyperactivity disorder: a randomized controlled trial.
 9. Paul Montgomery, Jennifer R. Burton, Richard P. Sewell, Thees F. Spreckelsen, Alexandra J. Richardson. Fatty acids and sleep in UK children: subjective and pilot objective sleep results from the DOLAB study – a randomized controlled trial.
 10. Alex Richardson. Omega-3 and sleep: New insights from the DHA Oxford Learning and Behaviour (DOLAB) study.
 11. Hanah Nemets, Boris Nemets, Alan Apter, Ziva Bracha, R H Belmaker. Omega-3 treatment of childhood depression: a controlled, double-blind pilot study. 
 12. Jana Trebatická, Zuzana Hradečná, František Böhmer, Magdaléna Vaváková, Iveta Waczulíková, Iveta Garaiova, Ján Luha, Igor Škodáček, Ján Šuba, Zdeňka Ďuračková. Emulsified omega-3 fatty-acids modulate the symptoms of depressive disorder in children and adolescents: a pilot study.
 13. Yamima Osher, R H Belmaker. Omega-3 fatty acids in depression: a review of three studies.
 14. Montgomery P, Burton JR, Sewell RP, Spreckelsen TF, Richardson AJ. Low blood long chain omega-3 fatty acids in UK children are associated with poor cognitive performance and behavior: a cross-sectional analysis from the DOLAB study.