Головні тезиси
- Омега-3 кислоти не виробляються в організмі. Тому дитина повинна отримувати їх через плаценту ще в утробі матері і з грудним молоком у перші місяці життя.
- DHA – це основний компонент нейронних клітин, який сприяє передачі нервових імпульсів. Саме ця кислота становить 10-20% від усіх жирів в мозку.
- Щоб отримувати норму Омега-3, потрібно їсти жирну рибу без термічної обробки, мінімум 3 рази в тиждень – що для маленьких дітей не завжди підходить. Як результат, у 9 з 10 дітей – дефіцит.
- Що таке Омега-3?
- У чому унікальність DHA?
- Користь Омега-3 кислот для дитини
- Дефіцит Омега-3 у дітей: чому настільки поширений?
- Чим шкідливий дефіцит Омега-3?
- Як вибрати Омега-3 для дітей?
- З якого віку можна приймати Омега-3?
- Як приймати Омега-3 дітям?
Що таке Омега-3?
Омега-3 (EPA і DHA) – це будівельний матеріал дитячого організму. Вони беруть участь у всіх етапах росту і розвитку дитини: від формування органів до роботи мозку і зміцнення імунітету.
Ці жирні кислоти не виробляються в організмі самостійно. Тому дитина повинна отримувати їх через плаценту ще в утробі матері і з грудним молоком у перші місяці життя. А пізніше – із їжею або добавками до харчування на постійній основі.
Анна Кушнір
Науковиця та лікарка-педіатр
5+ років клінічного досвіду. Приймає у Львові в Медичному центрі «Медіальт». Особливо цікавиться та активно консультує у питаннях харчування малюків
Річ у тім, що Омега-3, або ж есенціальні жирні кислоти не можуть синтезуватись в організмі. Ми маємо отримувати їх ззовні, із іжею. Найбільший вміст цих кислот у жирній рибі, як лосось, скумбрія або тунець. Також джерелами можуть бути рослинні олії, горіхи, насіння та деякі овочі. І як би я не підтримувала переконання Food before Supplement, дуже рідко у практиці зустрічаюсь з малюками, які регулярно їдять вищеперечислені продукти. Особливо, жирну рибу. Тому, в зв’язку з беззаперечно важливою роллю Омега-3 для організму дитини, часто її рекомендую вживати додатково з дієтичними добавками.
У чому унікальність DHA?
DHA – найважливіша з Омега-3 кислот, особливо для дітей. Вона відіграє ключову роль у формуванні і функціонуванні центральної нервової системи і сітківки ока дитини.
DHA – це основний компонент нейронних клітин, який сприяє передачі нервових імпульсів. Саме ця кислота становить 10-20% від усіх жирів в мозку.
Так як розвиток мозку і очей починається в утробі матері і продовжується на ранній стадії дитинства – особливо важливо, щоб DHA-кислота завжди була в раціоні матері під час вагітності та лактації.
Анна Кушнір
Науковиця та лікарка-педіатр
Дійсно, Омега-3 важливо підтримувати на достатньому рівні ще під час вагітності. Річ у тім, що есенціальні жирні кислоти впливають на розвиток плода, у тому числі на дозрівання нервової та імунної системи, а також органів зору. Цікавим також є те, що адекватне споживання матір’ю Омега-3 має довготермінові ефекти на фізичне та когнітивне здоров’я дитини.
Згідно рекомендацій Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб США, в тиждень вагітна жінка має з’їдати до 340 грам жирної риби, аби покрити потреби малюка та власного організму. Що тут говорити, не завжди така кількість є реалістична до споживання, та й риба може бути джерелом інфекції, тому також оптимальним виходом є вживання дієтичної добавки, що містить необхідний рівень Омега-3.
Найбільша кількість DHA-кислот міститься в Омега-3 з Тунця – 25%.
Користь Омега-3 кислот для дитини:
Формують ЦНС і сітківку ока: підтримують правильний розвиток мозку і сприяють гостроті зору1;
Покращують когнітивні здібності: пам'ять2, концентрацію3 і здатність до навчання;
Дослідження Оксфордського університету показують, що більш високі рівні жирних кислот в організмі, особливо DHA, пов'язані з поліпшенням успішності і зниженням проблем в поведінці у дітей4.
- Зміцнюють імунітет: активізують вроджений і набутий імунітет5, знижують ризик аутоімунних захворювань6;
- Зменшують симптоми СДУГ: знижують гіперактивність, неуважність7, тривожність і агресію8;
- Сприяють здоровому сну9.
За статистикою Оксфордського університету, 40% школярів мають проблеми зі сном. А дефіцит Омега-3 призводить до більш серйозних порушень сну у здорових дітей.
Результати дослідження показали: прийом DHA-кислот протягом 16 тижнів покращив якість сну і його тривалість на 1 годину10.
Дефіцит Омега-3 у дітей: чому настільки поширений?
Омега-3 і Омега-6 постійно конкурують в організмі. Вони повинні бути в балансі хоча б 1:4, щоб приносити користь для дитячого організму. Але в реальності їх співвідношення перекошене в десятки разів – 1:20.
Адже продуктів, що містять Омега-6, дуже багато: це рослинні масла, горіхи, крупи, м'ясо, зелень, молочні продукти та інші.
Щоб отримувати норму Омега-3, потрібно їсти жирну рибу без термічної обробки, мінімум 3 рази в тиждень – що для маленьких дітей не завжди підходить.
За даними дослідження14 DOLAB (DHA Oxford Learning and Behaviour): 90% британських школярів їдять рибу менше двох разів на тиждень, а 10% – не їдять взагалі.
Як результат: в середньому 9 з 10 дітей мають дефіцит Омега-3. Серед дорослих цифри приблизно такі ж.
Анна Кушнір
Науковиця та лікарка-педіатр
У зв’язку з тим, що Омега-3 відіграє важливу роль в рості та розвитку дитини, в тому числі в розвитку головного мозку та серця, а також оптимальної роботи імунної системи, дуже важливо не допускати дефіцит цих кислот в організмі. Також існує зв’язок Омега-3 із пам’яттю, сном та настроєм. Існують і менш відомі ефекти від корекції рівня Омега-3: дослідження вказують на можливе покращення симптомів у дітей, хворих на бронхіальну астму та синдром дефіциту уваги з гіперактивністю! Так що впевнена, що ефекти від прийому есенціальних жирних кислот ще нас добряче здивують.
Чим шкідливий дефіцит Омега-3?
Нестача Омега-3 у дітей може привести до проблем в поведінці і зниження роботи мозку – погіршується пам'ять і концентрація уваги. Також при дисбалансі Омега-3 і Омега-6 з'являється тривожність, дратівливість і порушення сну.
Оптимальний спосіб підтримувати баланс жирних кислот – приймати Омега-3 в капсулах.
Як обрати добавку Омега-3 для дітей?
Ми склали чек-ліст, який допоможе обрати якісну добавку Омега-3. Враховуй ці критерії, щоб дитина отримала максимальну користь від прийому:
- Жир отриманий із великої риби дикого улову: одного сорту та окремої її частини;
- Натуральний продукт, без жодної добавки у складі;
- Природна тригліцеридна форма;
- Сумарно EPA + DHA не перевищують 30% у співвідношенні із загальною кількістю риб'ячого жиру;
- Смак несолоної риби або ікри при розкушуванні;
Чому ці чинники важливі, і на що ще звертати увагу при виборі? Читай у нашому матеріалі.
KIDS Омега-3 від Perla Helsa ™ – щоденна підтримка для здоров'я дітей
- У складі 100% жир з риби дикого улову, з Ісландії
- Приємний смак - діти розкушують капсули і просять ще
- Без добавок, концентратів і ароматизаторів
- 6 етапів очищення від шкідливих речовин
- Максимальна засвоюваність (біодоступність)
Анна Кушнір
Науковиця та лікарка-педіатр
Як майбутня мама та людина, що веде активний спосіб життя та просто не має часу на оптимізацію власного раціону, я також додатково приймаю Омега-3-жирні кислоти. Для себе я обрала Омега-3 з тунця від Perla Helsa. Як лікар, я завжди дуже детально читаю інгредієнти усього, що приймаю я та мої рідні. Ось що мені сподобалось в цьому продукті:
-виробляється з тунця, що зростає в диких умовах, а не штучних, де рибу часто годують потенційно шкідливими речовинами
-проходить кілька етапів очистки, що є запорукою безпеки
-тригліцеридна форма, яка дозволяє добавці ефективно засвоюватись
З якого віку можна приймати Омега-3?
Наші капсули по 300 мг підходять для дітей з 4 років – так як МОЗ України ставить вікові обмеження за розміром капсули.
Для дітей молодшого віку можна видавлювати вміст капсули в холодну їжу або давати її розкусити.
Як приймати Омега-3 дітям?
Єдиних в світі денних норм, затверджених FDA – немає. Ми вибрали найбільш авторитетний орган – GOED. Ось їх норми для дітей:
Діти щасливі, коли повні енергії і добре себе почувають. Подаруй дитині здорове життя – замовляй добавки Perla Helsa від природи.
Дослідження
- Francisca Echeverría González, Rodrigo Valenzuela Báez. In time: Importance of Omega-3 in Children's nutrition.
- Michael J. Weiser, Christopher M. Butt, M. Hasan Mohajeri. Docosahexaenoic Acid and Cognition through the Lifespan.
- Alexandra J. Richardson, Jennifer R. Burton, Richard P. Sewell, Thees F. Spreckelsen, Paul Montgomery. Docosahexaenoic Acid for Reading, Cognition and Behavior in Children Aged 7-9 Years: A Randomized, Controlled Trial (The DOLAB Study).
- University of Oxford. Low omega-3 could explain why some children struggle with reading.
- Saray Gutiérrez, Sara L Svahn, Maria E Johansson. Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells.
- Lars C Stene, Geir Joner, Norwegian Childhood Diabetes Study Group. Use of cod liver oil during the first year of life is associated with lower risk of childhood-onset type 1 diabetes: a large, population-based, case-control study.
- Jane Pei-Chen Chang,Kuan-Pin Su, Valeria Mondelli, Senthil Kumaran Satyanarayanan, Hui-Ting Yang,Yi-Ju Chiang, Hui-Ting Chen, Carmine M. Pariante. High-dose eicosapentaenoic acid (EPA) improves attention and vigilance in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and low endogenous EPA levels.
- Catherine M Milte, Natalie Parletta, Jonathan D Buckley, Alison M Coates, Ross M Young, Peter R C Howe. Eicosapentaenoic and docosahexaenoic acids, cognition, and behavior in children with attention-deficit/hyperactivity disorder: a randomized controlled trial.
- Paul Montgomery, Jennifer R. Burton, Richard P. Sewell, Thees F. Spreckelsen, Alexandra J. Richardson. Fatty acids and sleep in UK children: subjective and pilot objective sleep results from the DOLAB study – a randomized controlled trial.
- Alex Richardson. Omega-3 and sleep: New insights from the DHA Oxford Learning and Behaviour (DOLAB) study.
- Hanah Nemets, Boris Nemets, Alan Apter, Ziva Bracha, R H Belmaker. Omega-3 treatment of childhood depression: a controlled, double-blind pilot study.
- Jana Trebatická, Zuzana Hradečná, František Böhmer, Magdaléna Vaváková, Iveta Waczulíková, Iveta Garaiova, Ján Luha, Igor Škodáček, Ján Šuba, Zdeňka Ďuračková. Emulsified omega-3 fatty-acids modulate the symptoms of depressive disorder in children and adolescents: a pilot study.
- Yamima Osher, R H Belmaker. Omega-3 fatty acids in depression: a review of three studies.
- Montgomery P, Burton JR, Sewell RP, Spreckelsen TF, Richardson AJ. Low blood long chain omega-3 fatty acids in UK children are associated with poor cognitive performance and behavior: a cross-sectional analysis from the DOLAB study.