5 причин додати Омега-3 в раціон для здоров’я серця
Коли ти востаннє їла рибу, горіхи чи можливо лляне насіння? Це продукти із високим вмістом Омега-3 жирних кислот, які є надважливими для всього організму. Від роботи мозку, нервової системи та ШКТ до балансу гормонів та імунітету. Словом, перебільшити їхню користь практично неможливо.
Однак сьогодні розглянемо користь Омега-3 саме для серцево-судинної системи. Вмощуйся зручніше та готуйся скринити найважливіші частини. А потім надсилати їх своїм рідним, щоб і вони теж дізналися більше про здоров’я серця.
Що таке жирні кислоти Омега-3 та які їхні види бувають?
Омега-3 жирні кислоти — це група незамінних поліненасичених жирів, які людський організм не виробляє, але надзвичайно сильно потребує. Вони життєво необхідні нам так само як вітамін D чи кальцій і магній.
Їх отримують із жирної морської риби, наприклад, лосось, скумбрія, тунець, тріска та інші. Однак, не всі типи Омега-3 однакові. Ті, що з риби — це DHA- та EPA-кислоти. Але також є й рослинні джерела: горіхи, насіння льону, насіння чіа, олія каноли — усі вони містять ALA-кислоти. Детальніше, про продукти із вмістом Омега-3 читай тут.
Для збалансованої роботи організму необхідні всі три види. Однак, DHA- та EPA-кислоти засвоюються краще, а отже дають більший результат. До речі, добавки Омега-3 від Perla Helsa містять саме такі види кислот.
Як Омега-3 впливає на серце на серцево-судинну систему?
Розглянемо детальніше способи впливу Омега-3 на серце на судини.
Зниження запальних процесів
Жирні кислоти Омега-3 мають потужні протизапальні властивості, що важливо, адже запалення можуть пошкоджувати судини і серце.
Це відбувається в два етапи:
1. Зниження вироблення запальних молекул
Якщо науково, Омега-3 знижують синтез прозапальних цитокінів, таких як інтерлейкін-1 (IL-1), інтерлейкін-6 (IL-6) та фактор некрозу пухлин альфа (TNF-α). Простими словами — Омега-3 знижують вироблення тих речовин, що викликають запалення.
2. Перетворення в протизапальні сполуки:
Омега-3 кислоти (EPA і DHA) перетворюються на резолвіни та протектини, які мають потужну протизапальну дію.
Разом це допомагає запобігти хронічному запаленню судин, яке є одним з ключових факторів розвитку атеросклерозу та серцево-судинних захворювань.
Покращення ліпідного профілю
Омега-3 також особливо корисні для сердечників, завдяки покращенню ліпідного профілю (це біохімічний аналіз крові, який дає змогу виявити порушення жирового обміну в організмі та оцінити ризик серцево-судинних захворювань).
Відбувається це завдяки двом факторам:
1. Зниження рівня тригліцеридів
Тригліцериди це по-суті жири. Їхній високий рівень у крові може пошкодити серце і судини. А саме призвести до утворення бляшок у артеріях, що підвищує ризик серцевого нападу або інсульту.
2. Підвищення рівня «хорошого» холестерину (HDL)
Омега-3 сприяють підвищенню рівня речовин, які допомагають виводити «поганий» холестерин (LDL) з кровоносних судин, тим самим запобігаючи його накопиченню на стінках артерій.
Тобто Омега-3 допомагає знижувати ризик утворення бляшок у судинах. А отже сприяють кращому кровотоку до серця та менше шансів отримати серцевий напад чи інсульт.
Зниження артеріального тиску
Ще одна причина, чому Омега-3 корисні для судин і серця — це зниження артеріального тиску. Вони допомагають:
— розслабити кровоносні судини;
— покращити їхню еластичність;
— зменшити запалення в судинних стінках.
У результаті знову ж таки кращий кровотік і нижче навантаження на серце.
Антиаритмічна дія
Омега-3 має здатність стабілізувати електричну активність серця. Це допомагає запобігти нерегулярним серцевим ритмам або аритміям. А тому регулярне споживання цих жирних кислот може знизити ризик раптової серцевої смерті, особливо у людей з серцево-судинними захворюваннями.
Антиоксидантна дія
Крім усього зазначеного вище, Омега-3 також напрочуд корисні для роботи серця через свої антиоксидантні властивості. Вони захищають клітини серця від окисного стресу та пошкоджень, викликаних вільними радикалами. А тому збалансований раціон, багатий на Омега-3, допоможе зберегти здоров'я серцевого м'яза.
Рекомендації щодо вживання Омега-3 для підтримки здоров’я серця
Як і з будь-якими іншими добавками, щоб бачити результат, необхідно дотримуватися правил прийому. Тому ділимося кількома важливими порадами:
1. Звертай увагу на дозування
GOED (The Global Organization for EPA & DHA Omega-3s) зазначає норму в 500 мг DHA- та EPA-кислот на день для дорослої людини.
2. Приймай курсом
МОЗ України радить приймати Омега-3 курсом 2-3 місяці. Потім зробити перерву та можна повторити курс.
3. Вживай разом із їжею або відразу після
Однак краще уникай поєднання з кавою та міцним чаєм, вони можуть завадити засвоєнню та знизити ефект відповідно.
Також запорукою успіху є регулярний прийом. Якщо в тебе ще не випрацювалася звичка приймати вітаміни та добавки, спробуй поставити паковання на «видне» місце, будь то відкрита поличка на кухні, чи біля кави та чаю — так, щоб добавки траплялися тобі на очі хоч б раз на день. Але також зверни увагу, що паковання мають зберігатися в сухому місці без прямих сонячних променів.
Можливі ризики вживання Омега-3 для «сердечників»
Для більшості людей Омега-3 безпечні та корисні. Однак, є кілька винятків про які треба знати:
— Поєднання з іншими ліками
Омега-3 може впливати на дію деяких ліків, які приймають сердечники. Особливо це стосується препаратів для розрідження крові.
— Проблеми з шлунком
Є випадки, коли Омега-3 може викликати розлад шлунку, нудоту або діарею. Тому, якщо вже є якісь хворобливі стани ШКТ, перед прийомом краще порадитися з лікарем.
— Алергічні реакції
Якщо в тебе є алергія на рибу чи морепродукти, не варто приймати добавку Омега-3, якою б корисною вона не була.
— Проблеми з ритмом серця
У дуже рідкісних випадках високі дозування жирних кислот Омега-3 можуть навпаки викликати аритмію. Тому тут знову ж таки краще порадитися зі своїм лікарем і уточнити, чи точно ти зможеш покращити свій стан з їхньою допомогою.
Загалом прийом Омега-3 для здоров’я серця — хороша стратегія. Але треба розуміти, що це не магічні пігулки, а лише один із способів підтримати своє здоров’я. Найголовнішими завжди будуть базові речі такі, як сон, відпочинок, збалансована їжа і рух. А якщо вже помічаєш якісь проблеми, краще спочатку звернутися до лікаря, щоб виявити точну причину свого стану. Дбай про себе комплексно і з розумом.