Вітамін Dз для вагітних: чим небезпечний дефіцит?
Головні тези:
— Вітамін Dз впливає на понад 3000 процесів в організмі.
— Нестача вітаміну D у вагітних може спричинити ускладнення та переривання вагітності.
— Найоптимальніший варіант отримувати вітамін D у достатній кількості — приймати його в добавках.
— Рекомендоване дозування на день для вагітних жінок — до 4000 IU
Стан вагітності трепетний і ніжний. Радість майбутньої зустрічі дає ейфорію, та водночас в голові багато запитань і сумнівів. Одне з найголовніших: «як підтримати себе та малюка?». І тут, як мінімум з добавками, ми допоможемо розібратися. Зокрема із Вітаміном Dз для вагітних.
Вітамін D впливає на понад 3000 процесів в організмі будь-якої людини, і, звісно, жінки при надії — не виняток. Навіть більше, його дефіцит може бути небезпечним, як для мами, так і для дитини. Тож без зайвих слів перейдемо до основних запитань, які можуть виникнути.
Чим шкідлива нестача вітаміну D у вагітних?
Найперше, вітамін D допомагає регулювати кількість кальцію і фосфору в організмі. Це своєю чергою сприяє здоров’ю кісток, м’язів, шкіри, волосся та зубів. Якщо вітаміну недостатньо, ці мінерали гірше засвоюватимуться. Але також дефіцит впливає на імунітет, сон та настрій, стан шкіри та волосся, рівень енергії тощо.
Та для вагітних ризики можуть бути куди більшими, аж переривання. Зокрема, останніми роками досліджено зв'язок між низьким рівнем вітаміну D та такими захворюваннями та ускладненнями, як:
— гіпертензія;
— високий кров'яний тиск при діабетичній вагітності;
— гестаційний цукровий діабет;
— передчасні пологи;
— переривання вагітності;
— первинний кесарів розтин;
— післяпологова депресія.
Крім того, діти, народжені з дефіцитом вітаміну D, мають більший ризик розвитку рахіту — стану, при якому кістки стають м'якими, слабкими і легко деформуються. Ще один наслідок — підвищена схильність до алергій.
Загалом вітамін D надважливий на кожному етапі материнства:
— Планування: регулює вироблення статевих гормонів і здорових яйцеклітин.
— Зачаття: сприяє успішному зачаттю та допомагає лікувати безпліддя.
— Виношування: допомагає уникнути ускладнень, підтримати здоров’я мами та сприяє правильному розвитку скелета дитини.
— Лактація: малюк отримує вітамін із молоком матері, і його необхідна норма допомагає запобігти рахіту та зміцнити імунітет.
Як виявити дефіцит або низький рівень вітаміну D?
Найкращим рішенням буде здати аналіз крові (25(ОН)D). Це найточніший показник. Однак, зауважимо, що дослідження показують високу поширеність дефіциту вітаміну D серед жінок, включаючи вагітних і матерів, що годують груддю. Також дефіцит є в понад 90% українців.
Річ у тім, що ми живемо в кліматичних умовах, де похмурих днів куди більше, ніж сонячних, тож отримати достатню кількість вітаміну природним способом складно. Найпоширеніші джерела вітаміну D серед їжі — це:
— жирна риба;
— яйця;
— риб’яча печінка;
— тверді сири;
— деякі сорти молока.
Але, щоб отримати добову норму, 2000 IU, необхідно з’їсти 50 яєць. Забагато, чи не так? Тож виходить, що середньостатистична людина отримує з харчування близько 10% від необхідної кількості. Крім того, для вагітних є обмеження щодо певних продуктів. Наприклад, ту ж риб’ячу печінку не рекомендується вживати через завелику кількість вітаміну А. Що робити? Найкращий та навіть куди більш безпечний варіант — додатково приймати Вітамін Dз при вагітності в добавках.
P.S. До речі, ти також можеш пройти тест на дефіцит на нашому сайті.
Який нормальний рівень та скільки приймати?
Відповідно до норм EFSA (European Food Safety Authority) добова норма вітаміну D для вагітних жінок та жінок в період лактації — до 4000 IU. Підтримувати рівень у нормі потрібно постійно, але щодо тривалості ми радимо додатково проконсультуватися зі своїм лікарем.
— Чи може додатковий прийом вітаміну D зашкодити малюку чи мамі?
Немає жодних доказів, що прийом добавок у рекомендованих кількостях може зашкодити. Та є чимало ризиків, пов’язаних із недостатнім рівнем норми вітаміну D у вагітних.
На що треба звертати увагу при виборі добавки?
Слідкувати за якістю вживаних продуктів — мастхев завжди та для всіх. Але для вагітних — це особливо важливо. Тому, найперше, подивись на склад та наявність домішок. Чистота складу вже свідчитиме про хорошу якість. Наступний момент — прозорість бренду. Переглянь на сайті чи поцікався у виробника напряму, чи є всі сертифікати якості продукції, чи деталізована інформація щодо сировини тощо.
Ось, наприклад, основні характеристики Вітаміну Dз від Perla Helsa:
— 100% Холекальциферол зі Швейцарії;
— засвоюється на понад 90% завдяки оливковій олії у складі;
— без домішок.
А також ти завжди можеш написати нам в директ @perlahelsa, щоб проконсультуватися детальніше. Ми раді відповісти на всі-всі запитання, аби ти мала всю необхідну інформацію та якомога більше дбала про себе та свого малюка.
- Vitamin D and female fertility. Elisabeth Lerchbaum, Thomas Rabe: NCBI
- Vitamin D supplementation in pregnancy. Ambrish Mithal and Sanjay Kalra: NCBI
- Status of 25(OH)D levels in pregnancy: A study from the North Eastern part of India. A. Dasgupta, UK Saikia, and D. Sarma: NCBI